YÜZEN ŞEHİR

0
604

Yıllar geçtikçe iklim değişikliği sellerin daha sık ve şiddetli hale gelmesine sebep oluyor. Özellikle kıyı şehirleri iklim değişikliğine bağlı deniz yükselmesinden en çok etkilenen yerleşim yerleri halinde. Son 36 yılda, ABD’de 26 sel olayı toplam 110 milyar dolar zarara neden oldu. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi Florida sahil bölgelerinde deniz seviyesinin her yıl bir inçin üçte biri kadar yükseldiğini belirtti. Hatta bazı bilim insanları, deniz seviyesinin 2100 yılına kadar altı feet veya daha fazla artabileceğini de düşünüyor. Bu sebeple son yıllarda yeni bir fikir geliştirildi: Yüzen şehirler inşa etme. Öte yandan yüzen şehirler yeni hükümet şekilleri ya da yeni toplum düzenleri oluşturmak açısından önem taşıyor.

Seasteading terimi, hevesli denizci Ken Neumeyer’in bir yelkenli teknede sürdürülebilir bir şekilde yaşamayı tartışan “Sailing the Farm” adlı bir kitap yazdığı 1981 yılından beri kullanılmaktadır. Yirmi yıl sonra bu fikir, bu fikri benimseyen ekonomist Milton Friedman’ın torunu Patri Friedman’ın dikkatini çekti. Özgür düşünen Bay Friedman, o sırada Silikon Vadisi’nde yaşıyordu ve büyük düşünmek için ilham almıştı. Böylece 2008’de Google’daki işinden ayrıldı ve özgürlükçü milyarder Peter Thiel’in finansmanı ile Seasteading Enstitüsü’nü kurdu.

Singapur merkezli bir start-up olan Blue Frontiers,2017’de Fransız Polinezyası hükümeti ile Tahiti ana adasının güney tarafında 60 milyon dolarlık bir yüzen köy inşa etmek için bir mutabakat zaptı imzaladı ve muhtemel başlangıç ​​tarihi 2020.Blue Frontiers’ın arkasındaki itici güç olan, San Francisco merkezli, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Seasteading Enstitüsü başkanı Joe Quirk, köyün çok daha büyük yüzen topluluklar oluşturmak için ihtiyaç duyulacak teknolojilere bir vitrin ve test alanı olarak hizmet edeceğini açıkladı. Enstitü, bir gün mevcut ulusların karasularının dışında gelişebilecek tam ölçekli yüzen şehirler kurmayı umuyor.

Tahiti’nin yüzen köyü, adanın koruyucu mercan resifinin hemen içinde, kıyıdan yaklaşık 100 fit derinlikte su içinde olacak. Planlar, her biri bir beyzbol elması büyüklüğünde olan bir düzine kadar yüzen platformda 200 ila 300 kişinin yaşamasını ve orada çalışmasını gerektiriyor. Platformlar yürüyüş yolları ile 7.500 metrekarelik birleşik bir alana bağlanacak.

Quirk, yüzen köyün, eko-turizm ve deniz yosunu yetiştiriciliği ve dalga gücü gibi yeni su endüstrilerinin bir kombinasyonu yoluyla gelişmesini beklediğini söylüyor.

Bugün Seasteading Enstitüsü’nün Blue Frontiers dışında 4 aktif projesi var. Bunlar: Panama’da Ocean Builders, California’da Ventive Floathouse, Singapur’da OnHand Agrarian ve Brezilya’da Ocean Freedom Nation isimli projelerdir. Bu projeler, yüzen okyanus şehirlerinin yaratılmasını gerçeğe dönüştürmek adına büyük önem taşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here