YEŞİL BİNALAR

0
462

Yeşil Bina nedir?

Üretiminin ve bağlılığının doğal kaynaklara normal binalara göre daha az ihtiyaç duyacak şekilde dizayn edildiği projelerdir. Enerji ve su verimlidirler; yapımında çevreci ve sağlıklı malzemeler kullanılır; geri dönüştürülebilir malzemelerden oluşur; güneş ışığından, yağmur suyundan ve atıklardan olabildiğince verim almaya çalışır; arazi verimli ve uygun şekilde değerlendirilir. Bunlar gibi daha birçok özellik sayabiliriz.

Dünyada, yerleşim yerleri ve yapılar enerji üretimi, tüketimi ve atıklar olmak üzere çevresel etkilerin %50’den fazlasına neden olmaktadır. Bu doğrultuda binaların; yeşil bina olarak yapılması, kısıtlı kaynakları olan ekonominin ve dünyanın küresel anlamda korunması için bir gerekliliktir.

Peki Yeşil Binaların insan sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

İnsanlar günlerinin çoğunu evlerinde, işyerlerinde ve ya restaurant/cafe’lerde geçirirler. Kapalı mekandaki kirleticiler, tozlar ve genel hava kalitesi insan sağlığı üzerinde uzun vadede ve kısa vadede önemli rol oynar. Yeşil Binalarda hava kalitesi iyi bir şekilde takip edilir. Mesela ortamdaki karbondioksit yoğunluğu arttığında havalandırmalar otomatikman açılıp havayı temizleyecek şekilde tasarlanmıştır.

 

Pencerelerin açılıp kapanması ve konumları da güneş ışıklarını en iyi değerlendirecek şekildedir ve bunlar da hava kalitesini arttıracak etkenlerden birisidir.

Isıl konfor sistemleri etkindir ve uygun ortam sıcaklığını sabit tutmayı hedefler. Yalıtımın iyi olduğu bu yapılarda aynı zamanda ses yalıtımı da çok önemlidir. Gürültünün azaltılması amaçlanmıştır.

Yeşil Binalardaki;

  • Ofis verimliliğinin arttığı,
  • Öğrencilerin daha başarılı olduğu,
  • Hastanelerdeki taburcu sürelerinin kısaldığı görülmüştür.

Yeşil Bina Sertifikası

Dünya’da birçok yeşil bina sertifika sistemi var.  Bunlardan başlıcaları 1990’da İngiltere’de ortaya çıkan BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), 1998’de Amerika Birleşik Devletleri’nde  ortaya çıkan LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), 1998’de gelişmiş ülkelerin bir araya gelmesiyle kurulan kurulan IISBE (International Initiative for Sustainable Built Environment), 2003’de BREEAM’den uyarlanarak Avustralya’da oluşturulan Greenstar, 2004’de Japonya’da ortaya çıkan CASBEE (Comprehensive Assessment for Building Environmental Efficiency) ve 2009’da Almanya’da ortaya çıkan DGNB (Deutsche Gesellschaft fur Nachhaltiges Bauen)’dir.

Yeşil bina sertifika süreci alışılmış binaların dışında, belirli kriter dokümanı ile çevresel performansı en yüksek seviyede tutarak belirli kriterlere bağlılıkla ortaya çıkmaktadır.

Yeşil bina sertifikası, sertifika danışmanlık ücretini ödedikten sonra  belirlenen sürdürülebilir araziler, su kullanımında etkinlik, enerji ve atmosfer, malzeme ve kaynak kullanımı, iç koşullar inovasyonel tasarımların değerlendirilmesi ve bu kriterlere uygunluk gösterilmesi doğrultusunda yeşil bina danışmanları tarafından yönlendirilen denetim  ve iyileştirme raporları yeşil bina sertifikasının taktim edileceği kuruma gönderilir. Yeşil bina sertifika kuruluşları tarafından değerlendirilmeye alınan süreç doğrultusunda ise sertifikasyon uygunsa puan kategorisine göre yeşil bina sertifikası verilir.

Ülkemizdeki Yeşil Binalar

31 Aralık 2018 yılı itibariyle yapılan değerlendirme sonucunda Türkiye, toplam 10.90 milyon metrekarelik sınıflandırılmış bina alanı ve 337 adet sertifikasını almış projesi ile, ABD hariç dünya ülkeleri sıralamasında 6’ıncı sırada yer aldı.

Üsküdar Belediyesi Hizmet Binası, Nikah ve Spor Salonu

 

 

 

 

Intertech Teknopark

 

 

 

 

 

 

Denizbank Genel Merkezi

Ak-Pres Hendek Fabrikası

Üstte yer alan projeler ülkemizdeki Yeşil Bina örneklerinden birkaç tanesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here