Yeni Mezunlar İçin Özgeçmişlerini Oluşturmada 4 İpucu

0
2634

Üniversiteden yeni mezun oldun ve işe staj yaparak başlamaya karar verdin. İlanlara göz atmaya başlamadın bile. Hatta gerçekten çalışmak istediğin bir iki alanda çıktı karşına. Hemen başvuru yapmak istiyorsun. Şimdi sıra özgeçmişini hazırlamaya geldi. Unutma ki özgeçmiş işverene seni ilk tanıtan araç ve o yüzden çok önemli. Ve profesyonelce yazılmış bir özgeçmiş seni mülakata çağırmalarına sebep olacak. Özgeçmişin sade olması çok önemli işte sana işe yarar bir özgeçmiş için 4 öneri…

Profesyonel ol

Kendini mümkün olan en iyi şekilde tanıtmalısın çünkü günümüzün iş yaşamında, rekabet gün geçtikçe artıyor ve iyi işleri kapanlar hep en iyiler… İşverenlerin ve İnsan Kaynakları departmanlarının en çok şikayet ettiği konuların başında yetersiz kalan özgeçmişler geliyor. Özgeçmiş yazarken Türkçeyi doğru kullandığına, gramer ya da yazım hatası yapmadığına emin olmalısın.

Bir sayfa yeterli

İlk özgeçmişinde büyün hayat hikayeni yazmana gerek yok. Yeni mezun biri olarak tek sayfalık sade bir özgeçmiş senin için yeterli olacak. Eğer herhangi bir iş geçmişin varsa sadece başvurduğun işle ilgili olanları yazman yeterli. İşverenler, amatör iş deneyimlerinden çok, okuldaki başarıların ve çalışmalarınla ilgilenecektir.

Doğruyu söyle

Sende olmayan özellikler ve teknik terimlerle özgeçmişini doldurmaktan uzak durmalısın. Sen de tahmin edersin ki, görüşmeye çağrıldığında özgeçmişinde yazanları açıklayamaman, hem seni hem de görüşmeciyi rahatsız edecek. Bu nedenle özgeçmişine açıklayamadığın, gerçekten uzak hiçbir bilgi yazma.

İş bulmak başlı başına bir iştir

Yeni mezun olup ilk kez profesyonel olarak iş aramaya başlayanlar, işverenlerin sihirli bir şekilde kendilerine ulaşacaklarını ve kısa zamanda hayallerindeki işe kavuşacaklarını düşünür. Oysaki senin için uygun, aradığın işi bulmak başlı başına bir iş. İşte en önemli ipucu: Yeni mezun da olsan, deneyimli bir profesyonel de olsan, hiçbir zaman arkana yaslanıp işin ayağına gelmesini bekleme, çünkü bu bayağı uzun sürebilir… hadi başla sana uygun ilanlara başvurmaya…

www.kariyer.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here