W350

0
1050

Gökdelen deyince aklınıza nasıl bir şey canlanıyor? NYC’deki yüksek beton binalar, Burj Khalifa belki veya Şangay kulesi? Genelde hepimizin aklına bunlar ve benzer çelik yapı olan bu binalar gelmiştir. Fakat birazdan okuyacağınız metin Japonya’nın en büyük gökdeleni ve dünyanın en büyük ahşap yapısı olmaya aday bir proje ile alakalı. W350…

W350 Tokyo, Japonya’da inşa edilecek 350 metre uzunluğunda ahşap bir gökdelen. 2018 yılında duyurulan proje Sumitomo Forestry isimli Japon bir inşaat firmasına ait. 2024 yılında yapımına başlanılıp 2041 yılında Sumitomo Group’un 350. yaşında tamamlanması bekleniyor.

Tokyonun sismik aktivitesi göz önünde bulundurulup %10 çelik kullanılarak  inşa edilecek binanın tasarımı Tokyo merkezli mimarlık firması Nikken Sikkei’e ait. 

 

Yapımında 185 bin metreküp tahta kullanılması planlanan 70 katlı yapının amacı karbon ayak izimizi küçültmek için ahşap yapıları yaygınlaştırmak. Sadece bu yapının 100.000 ton CO2 tutması bekleniyor. Yaygınlaşmayı da böyle bir büyük yapı üzerine dikkat çekerek gerçekleştirmeyi düşünüyorlar. Yapıda hangi tür tahta kullanılacağı kesinleşmese de çelik alaşımlı çapraz lamine ahşap kullanılması bekleniyor.

 

Oldukça masraflı (yaklaşık 5.9 milyar dolar) olacak olan bu büyük proje maliyeti hakkında şirketin düşüncesi ise ilerleyen yıllarda gerçekleşecek teknolojik gelişmelerin maliyeti düşürebileceği. Ayrıca bu yapının göreceği ilginin sadece bu tarz yapıları yaygınlaşmakta kalmayıp maliyetini de düşüreceği düşünülüyor.

İçerisinde ofis,otel ve daireler bulunan binanın sahip olduğu geniş açık alanlar, yeşil balkonlar ve gün ışığı alan tasarımı ile beton şehir stresini de azaltması hedefler arasında.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here