Türkiye’nin En Uzun Barajları

0
289

11- Seyhan Barajı: Listedeki diğer barajların aksine elektrik üretimi yerine, Adana’yı Seyhan Nehri’nin sebep olabileceği su baskınını önleme amacıyla yapılan Seyhan Barajının 53 metre yüksekliği bulunuyor.

10- Demirköprü Barajı: Yalnızca 4 metre ile listemizde bir üst sırayı kaçırmış olan 74 metre uzunluğunda olan Demirköprü Barajı, Manisa il sınırı içerisinde 47 metrekarelik bir su kütlesine sahiptir.

9- Hirfanlı Barajı: Ülkemizin en uzun 5. barajı ise, Ankara Kırşehir sınırları içerisinde yer alan Hirfanlı Barajıdır. İç Anadolu bölgesinin Kırşehir ilçesinde bulunan 78 metrelik bu barajın yapımına 1953 yılında başlanmış ve 3 yılda tamamlanmıştır.

8- Sarıyar Barajı: 90 metre uzunluğu ile başkent ve Eskişehir il sınırları arasında bulunan Sarıyar Barajı, barındırdığı su ile yaklaşık olarak 83 kilometrekarelik bir alan kaplamaktadır.

7-Aslantaş Barajı: Osmaniye il sınırları içinde bulunur ve 49 kilometrekarelik bir büyüklüğe sahiptir ve 95 metrelik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun 7. barajı olma özelliğine sahiptir.

6- Kılıçkaya Barajı: Yapımı 10 yıl süren ve 1990 yılında tamamlanan Kılıçkaya Barajı,  Sivas ve Giresun il sınırları içindedir ve 134 metrelik bir yüksekliğe sahiptir.

5- Atatürk Barajı: Üç farklı il sınırı içerisinde bulunan Atatürk Barajı, 169 yüksekliği ile dördüncü sıraya yerleşmiş olmasına rağmen, yaklaşık olarak 817 kilometre karelik bir alan kapması ile su tutma hacmi olarak ülkemizin en büyük barajıdır.

4- Karakaya Barajı: 298 kilometre karelik bir alanı kaplayan ve 1976-1987 yılları arasında inşa edilen Karakaya Barajı, listemizin 3. sırasında yerini buluyor. 173 metre yüksekliğe sahip olan bu baraj Malatya, Elazığ ve Diyarbakır sınırları içerisinde yer alıyor.

3- Altınkaya Barajı: Karadeniz bölgesinde yer alan ve Kızılırmak nehrini bölen bu baraj 195 metre boyu ile 3. sırada yer almaya hak kazanmıştır.

 

2- Keban Barajı: Fırat Nehrinde bulunan ve 210 metre yüksekliğinde olan bu dev duvarın tuttuğu sular, Elazığ, Tunceli ve Erzincan olmak üzere 3 farklı şehrimizin boyunca yayılıyor.

 

 

1- Deriner Barajı: 1998 yılında yapımına başlanmış olan ve tamamlanması 24 yıl süren Deriner Barajı, 249 metre yüksekliği ile Türkiye’nin 1. dünyanın iste 6. sırasında yerini alıyor. Artvin’de yer alan bu devasa yapı, kemer barajı olma özelliğini de elinde tutuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here