Tanıdık Bir İsim: Primavera

0
405

Primavera kulağınıza bir yerlerden tanıdık geliyor olabilir. İtalyanca bilen biriyseniz bu kelimenin ilkbahar anlamına geldiğini zaten biliyorsunuzdur. İtalyanca ile hiç alakanız yoksa bile ünlü rönesans ressamı Sandro Botticelli’nin “La Primavera” adlı tablosunu duymuş olabilirsiniz. Eğer her ikisi de doğru değilse son yıllarda inşaatla ilgilenen birinden duymuş olmanız kuvvetle muhtemel. Bu yazıdaki mevzu bahis “Primavera” inşaat sektöründe çok yaygın kullanılan bir proje yönetim yazılımı. Daha önce hiç duymadıysanız ya da hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Duvarlarda 1983 yılı takvimleri asılıyken ofis bilgisayarları hiç de gelişmiş cihazlar değildi. İlk Windows işletim sisteminin 1985 yılında satışa sürülmüş olduğunu düşünecek olursak bilgisayarların o günlerdeki kapasitesini daha iyi anlarız. İşte böyle bir dönemde Joel Koppelman ve Dick Faris adındaki iki mühendis ofisteki işleri kolaylaştırmak adına bir yazılım geliştirmek için kolları sıvadılar. Kısa süre içerisinde ilk ürünleri olan Primavera Project Planner P3’ü piyasaya süren ikili olağan üstü bir başarı yakaladı. Daha sonra Evolve, Prosight ve Pertmaster gibi şirketleri satın alarak ve 90’lı yıllarda inanılmaz bir şekilde yayılan Windows işletim sistemlerine ayak uydurarak programlarını değişen şartlara göre entegre etmeleri başarılarını taçlandırdı.

 

Kaynak yönetimi, porföy ve risk analizi, kayıt tutma, sunum hazırlama, yönetim için gerekli onayların interaktif alınması, proje maliyetini ve siparişleri yönetme, kontrat takibi gibi bir çok özelliğe sahip olan çok geniş kapsamlı bir altyapıyı sunması oldukça cezbediciydi. Firma bunla yetinmeyip 2007 yılında çıkardıkları P6 sürümüyle çok sayıda kullanıcının aynı sisteme bağlı ve eş zamanlı çalışabileceği bir mecra haline geldi.

 

 

Tüm bu başarıları yazılım devi Oracle’ın dikkatini çekti ve 2008 yılında primavera Oracle ailesine katıldı. 2010 yılında “Project Portfolio Management” konusunda lider seçildikten 2 yıl sonra mobil uygulamasını da piyasaya sürerek adeta çığır açtı. Günümüzde kendini hızla geliştirmeye devam eden program özellikle inşaat yönetimi ile uğraşan herkesin son derece işine yarayacak. İnşaat dışında savunma sanayi gibi alanlarda da proje yönetmek için kullanabilecek bir program. İlginizi çektiyse yakın zamanda göz atmanızı tavsiye ederim.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here