Tacoma Narrows Köprüsü’nün Yıkılışı

0
5610

Tacoma Narrows Köprüsü, Washington eyaletinde yer almakta olan Tacoma şehrinde 1940 yılında inşa edilmiş olup zamanının en büyük üçüncü asma köprüsüydü. Aynı zamanda yaptığı salınım hareketinden dolayı şehrin yerlileri tarafından “Galloping Gertie” olarak adlandırılmıştı. Tacoma Narrows Köprüsü 2 yıllık bir inşaat sürecinden sonra 1 Haziran 1940 yılında kullanıma açılmış ve bu tarihten 4 ay sonra ise yaklaşık 67 km/h hızla esen bir rüzgârın sebep olduğu rezonans sebebiyle de yıkılmıştır.

Köprü, intiharlarıyla ünlü Golden Gate köprüsünün yapımında da görev almış, döneminin meşhur mühendislerinden Leon Moisseiff tarafından dizayn edilmişti. Köprünün uzunluğu 1810,2m, orta açıklığı ise 853,4m ölçülerindeydi ve o zamana kadarki en büyük projelerden biri olacaktı. Ancak köprünün salınım hareketleri daha en başından, yapım aşamasında fark edildi ve bunun sonucunda hızlıca Moisseiff’le iletişim kurulup sorun hakkında fikri alındı. Moisseiff dizayn ettiği son iki köprüde de (Deer Island Köprüsü, Bronx-Whitestone Köprüsü) aynı hareketin, çok daha küçük ölçeklerde gözlemlendiğini kabul etti.

Köprünün salınım hareketini dengelemek için hızlıca çalışmalara başlandı. Köprünün inşası devam ederken, köprünün yanlarından aşağıya doğru sarkan ve çapa görevi görecek şekilde geçici bağlama kabloları kullanıldı ve salınım hareketinin durması üzerine bu işlemin sorunu çözdüğüne inanıldı.

Fakat bu düşüncelerinin hatalı olduğu gerçeğini ortaya çıkaran olay, 1 Kasım’da beliren sert rüzgarların kabloları koparmaya başlaması olacaktı.

7 Kasım 1940 tarihinde, sabah 8.30’dan itibaren köprünün salınım hareketleri gözle görülür bir şekilde artmaya başlamıştı. Sanki plastikmişçesine sallanan köprü izleyenler için hem korkunç hem de ilgi çekici bir manzaraya dönüşmüştü. Saat 10.03’de, köprü beklenmedik bir şekilde yanal dönme hareketleri yapmaya başladı ve bu hareketler kısa bir sürede korkunç boyutlara ulaştı. Köprü, iki ucunun arasında 45 derecelik açı ve 8,5m kadar bir yükseklik farkı olacak şekilde sallanıyordu. Sonunda köprünün öz frekansı ve gittikçe hızlanan salınım hareketinin frekansının çakışması, köprünün çökmesine neden oldu. Köprü yıkılmadan kısa bir süre önce trafiğe kapatıldığı için bu felakette yaşanan tek can kaybı arabada bırakılan bir köpek olmuştur. Köprünün yıkılması ülke ve dünya genelinde şok etkisi yarattı. Böyle büyük bir felaketin sonucu olarak asma köprülerin dizaynı önemli ölçüde değişmiş ve günümüzde bu tarz felaketleri önlemek amacı ile kullanılan tekniklerin araştırılmasına büyük katkı sağlamıştır.

TEILEN
Önceki İçerikLeixoes Limanı
Sonraki İçerikKendini Onaran Beton

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here