Shimizu Mega Şehri/Teklif Edilen Yüksek Yapılar

0
3914

Teklif Edilen Yüksek Yapılar Serisi’nin ikinci yazısında Shimizu’nun dev şehrini ele alıyoruz.

Japonya’da yapılması planlanan Shimizu Mega-City Piramidi, Shimizu Corporation tarafından tasarlanmış. İnşaatın başlangıç tarihi 2030, bitiş tarihiyse 2110 olarak hesaplanmış. Piramit, eğer inşası başarılı bir şekilde gerçekleşirse, Gize Piramitleri’nden 14 kat daha yüksek bir piramit olarak dünyanın enleri arasına adını yazdırabilecek boyutta.

Ayrıca bu piramidin bir özelliği de Tokyo Körfezi’nin üzerine yapılacak olması. Piramidi tasarlayan Mimar Dante Bini ve David Dimitric, bu piramidi Tokyo’nun aşırı kalabalıklığına ve alan yetersizliğine bir çözüm olarak tasarlamışlar.

Yapı 2004 metre yüksekliği, 8 kilometrekare zemin alanı ve 1 milyon kişilik kapasitesiyle Mega-City ünvanını hak ediyor. Öyle ki, inşa süreci bile planlanmış olan bu yapı sismik olarak aktif bir bölgede bulunduğundan mühendisler deprem, tsunami ve fırtınalara karşı, yapıyı halen araştırılmakta olan süper güçlü karbon nanotüplerden kocaman bir kafes olarak dizayn etmişler. Pek çok amaca hizmet eden bu yapı sizlere hem ofisinizin hem evinizin bulunduğu, hem de boş vakitlerinizde zaman geçirebileceğiniz kocaman bir şehir yaratıyor.

Şafak Türkeli

 

TEILEN
Önceki İçerikRönesans Medikal Röportajı
Sonraki İçerikDream Big

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here