Rönesans Medikal Röportajı

0
2996

CESummit’19 için gün sayarken geçen seneden bir röportajla yayınlarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz! 

Rönesans Medikal İnşaat bünyesinde çalışan Alev Yalçınkaya ve Aliye Göçer CESummit’18’de davetimizi kırmayıp bizlere BIM hakkında sunum yapmış ve sorularımızı cevaplamışlardı. Oturum sonunda tavsiyelerini ve önerilerini dinleme fırsatı yakaladık. KariyerCE’ye ayırdıkları zaman için tekrar teşekkür ediyoruz.

Berfu Baran: Öncelikle kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

-İsmim Alev Yalçınkaya. Rönesans Medikal İnşaat BIM Müdürü’yüm. 2004 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden mezun oldum ve Avustralya’da depreme dayanıklı tasarım üzerine master yaptım. Daha sonra BIM’le ilgili, project management üzerine sertifika programı bitirdim. Şu an BIM Müdürü olarak çalışıyorum.

-Ben Aliye Göçer. Rönesans Medikal İnşaat’ta Yapı Bilgi Modelleme Sorumlusu olarak çalışıyorum, mimarım. Gazi Üniversitesi’nden 2011 yılında mezun oldum. Dört yıldır Rönesans’ta çalışıyorum.B.B: Rönesans Holding 25 yıldır piyasada aktif rol üstleniyor. Bu kısa süre içerisinde elde edilen başarıları neye bağlıyorsunuz?

Alev Yalçınkaya: Öncelikle Rönesans gençlerin önünü açan bir firma, genç beyinler bizim için çok önemli. Şu an Türkiye’deki çoğu büyük firmaya bakarsanız yaş ortalamasının yüksek olduğunu görürsünüz. Fakat biz gençlere daha çok imkân vermeye çalışıyoruz. Ben hızlı büyümenin kesinlikle bununla ilişkisi olduğuna inanıyorum. Aynı zamanda Rönesans vizyonu geniş bir firma. Piyasaya bakarsanız BIM’e destek veren çok az inşaat şirketi görürsünüz. Bu anlamda bizzat kendi patronumuz BIM’e destek veren, önünü açan bir patron. Büyüme ve gelişmemiz vizyonumuza bağlı.

BB: Gençler demişken, gençlere, yeni mezunlara sektörle ilgili verebileceğiniz tüyolar var mı?

Aliye Göçer: Ben mimarlar için verebilirim. Eğitim sistemimiz maalesef ki bizleri çok yanıltıyor. Mezun olduğumuzda “Çok büyük işler yapacağız, sektöre yön vereceğiz, yeni işlere imza atacağız” diyoruz. Bu çok güzel. Ama mevcut sistemde gerek inşaat firmalarının çokluğu, gerekse sektöre yapılan yatırımların fazlalığı sebebiyle, ne yazık ki ‘tasarım yönü eksik’  işler görüyoruz. Az önceki soruya geri dönmek gerekirse, Rönesans bunu dengelemeyi bilen bir firma olduğu için başarılı zaten. O yüzden yeni mezun mimarlara tavsiyem bu işi mutfağında öğrenmeleri. Bir tasarım ofisinde, mümkünse maddi kaygılar gütmeden “Kendime ne katabilirim?”e odaklanarak birkaç yıl geçirmeli. Daha sonra şantiye tecrübesi olmalı. Sonrasında da hangi alanda ilerliyorsa ki bu gelecek nesilde büyük ihtimalle BIM olacak, devam etmeli.

Alev Yalçınkaya: Ben inşaat mühendisleri için kesinlikle ve kesinlikle şantiye tecrübesini öneriyorum. Oturumda da bunu vurguladım. İşin mutfağını bilmeden ofisi yönetemezsiniz. Uygulama bilgisi çok önemli. Başka bir konuysa mütevazılık… İyi üniversitelerden mezun olan arkadaşlarımız iş beğenmemeye, maaş beğenmemeye eğilimli oluyor maalesef. Lütfen, tecrübe edinene kadar maaş kaygınız ve iş seçme lüksünüz olmasın. Ben mezun olduktan sonra ilk iş deneyimimi Tacikistan’da elde ettim. Tacikistan denildiğinde haritayı açıp bakmam gerekti, ilk defa duyuyorum ülkenin adını. Ama orada edindiğim tecrübeyi on tane master’a değişmem. O yüzden yeni mezun arkadaşlarıma önerim, kesinlikle tecrübe, tecrübe ve tecrübe.

B.B: Rönesans enerji, sağlık, gayrimenkul gibi çok farklı alanlarda hizmet veriyor. Birbirinden bu kadar farklı projelerde çalışmak sizi zorlamıyor mu?

Alev Yalçınkaya: Kendi adıma konuşursam, Rönesans Teknik’ten Rönesans Medikal İnşaat’a geçmiş biriyim. Uzmanlık alanım üstyapı. Altyapıyla ilgili şimdiye kadar hiç çalışmadım. Haliyle BIM’le ilgili elimizden geçen bütün projeler de üstyapıya yönelik oluyor. Altyapıyla karşılaştığımızda yapamaz mıyız? Yaparız tabii ki, ama bir adaptasyon süreci lazım, o alana hâkim olmak için zaman lazım. Bizim Türkiye’deki en büyük sıkıntılarımızdan biri mezun olduğunuzda her işten anlamanızın beklenmesi. Hâlbuki yurt dışında insanlar belli konularda uzmanlaşarak mezun oluyorlar, üniversiteler de son yıllarda branşlara ayrılmaya başladı. Her şeyin uzmanlık alanı farklı. Bu yüzden Rönesans Medikal olarak biz sadece hastane projelerine bakıyoruz.

B.B: Orta Doğu’da, Asya’da, Avrupa’da şantiyeleriniz var. Farklı coğrafyalarda çalışmanın artıları ve eskileri neler?

Alev Yalçınkaya: Her coğrafyanın getirisi farklı oluyor. Ben Rönesans’la çalışmaya Libya şantiyesinde başladım. Çıkan iç savaş sonrası dönenlerdenim. Yurt dışı şantiyelerinin çok fazla getirisi oluyor. En başta yabancı müşavirlerle çalışıyorsunuz, büyük projeler yapıyorsunuz. Yabancı firmalarla temas halindesiniz, onların bu işleri nasıl yürüttüğünü görüyorsunuz. Türkiye özeline geldiğinizde işleyiş çok daha farklı. Bazen ikili ilişkiler oluyor, bazen devletle çalışıyorsunuz. Hepsinin getirisi götürüsü farklı tabii, insan kıyaslayamıyor.

Aliye Göçer: Rönesans’ta şirketler arasında kişi bazlı iletişiminiz de çok kolay. Hollanda’da çalışan bir mimarla, mühendisle iletişim kurup sektörde neler olup bittiğinden haberdar olabiliyorsunuz çünkü farklı bölgelerden sizi besleyen meslektaşlarınız oluyor.

B.B: Son olarak, mesleğe kendini hazırlamak isteyen öğrenciler neler yapsın, ne tavsiye edersiniz?

Alev Yalçınkaya: Dil olmazsa olmaz. Bir de yazılım programları var tabii. Bu programların hepsinin öğrenci versiyonları var ve ücretsiz. İnternet sınırsız bir kaynak; online dersler, videolar, forumlar… Bunlardan mutlaka faydalanın. Bizim milletçe en büyük eksiğimiz araştırma. Ama araştırmadan da dünyadaki işleyişe yetişemiyorsunuz, gelişmeleri yakalayamıyorsunuz. Araştırın, günceli takip edin diyorum.

Aliye Göçer: Visual Basic şu an aktif olarak kullanılan bir program. Daha çok görselleme üzerine ama.

Alev Yalçınkaya: Bir de Access var. Ve Excel’e çok hâkim olmak gerekiyor. Basit görünebilir ama bunun sıkıntısını yaşayan çok meslektaşımız var.

Aliye Göçer: Aracı yazılımları bilmek de çok önemli. Bazı projelerde sırf kullanılan yazılımda istenilen proje çizilemediği için projeden vazgeçildiği oluyor. İşte hayal gücünü öldürmek dediğimiz bu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here