Proteus Su Altı Araştırma İstasyonu

0
339

Dünya üzerinde henüz tek bir örneği bulunan su altı istasyonuna bir yenisi eklenecek. Yerküre yüzeyinin %70’ini kaplamasına rağmen hakkında pek az bilgiye sahip olduğumuz okyanusları keşfedebilmek için tasarlanacak bu yapı, şu an faaliyetini sürdüren tek su altı araştırma merkezi Aquarius Reef Base’de 31 gününü geçiren Fabien Cousteau ve Fuseproject’in kurucusu Yves Behar tarafından tasarlandı.

Aquarius Reef Base

Karayip Denizi’de, yaklaşık 60 feet (18 metre) derinlikte bulunacak ve büyüklüğü 4000 feet kare (372 metrekare) olacak bu yapı yalnızca bir araştırma merkezi değil, aynı zamanda bir habitat görevi de görecek. PROTEUS adını alacak bu “habitat”da 12 bilim insanı aynı anda barınabilecek ve burada 30-40 gün kadar kalabilecek. Günümüzde var olan tek su altı araştırma istasyonundan yaklaşık 4 kat daha büyük olmakla beraber, eş zamanda bulundurabileceği kişi sayısı da 2 katı olacak.

İki katlı dairesel bir yapı şeklinde tasarlanan PROTEUS, inşa edildikten sonra okyanus tabanındaki ayaklar üzerine yerleştirilecek. Üzerinde modüler bölmelere sahip olacak bu yapıda laboratuvarlar, bilim insanları ve araştırmacılar için kişisel odalar, revir, depolama alanları ve ay havuzu (dalışçıların okyanusa daha rahat ulaşmalarına geçit veren yapı) bulunacak. Yapı üzerindeki bölmeler ihtiyaca göre yapıya eklenilip çıkarılabilecek veya değiştirilebilecek. Rüzgâr, güneş ve aynı zamanda okyanus ısıl enerji dönüşümünden yararlanacak bu yapı, aynı zamanda da ilk su altı serasını içinde barındıracak.

Yalnızca %5’ini keşfedebildiğimiz okyanuslar hakkında daha fazla bilgi edinilmesinde büyük bir rol oynayacak bu yapının Uluslararası Uzay İstasyonu’nun su altı versiyonu olması planlanmış. PROTEUS’un 2023’te inşa edilmiş ve su altına yerleştirilmiş olması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here