PROJE VE ÇİZİM PROGRAMLARI

0
1127

İnşaat projeleri birden fazla departmanın bir arada çalışmasını gerektiren ve küçük küçük bir sür alt projelerden oluşan işlerdir. Bunların hepsini düzenli bir şekilde yürütebilmek için proje yönetim programları kullanılır.
Peki proje yönetim programı nedir?
Projenin başından sonuna kadar (planlama, satın alma, mali işler, yapım aşaması, takvim, teslimat vs.) yönetilmesi, düzenlenmesi ve denetilmesi sağlanır. İş bölümü ve takvim çalışmalar birbirine karışmayacak şekilde düzenlenir. Çalışanların koordine bir şekilde çalışması sağlanırken işin de en verimli halde yapılması sağlanır.

Ayrıca önceden çıkabilecek sorunlar da düşünülür ve çözümler oluşturulur.
• AUTODESK BIM 360

BİM (yapı bilgi sistemi) binanın yapım aşamasından önce 3 boyutlu modellemesi yapılır, binanın malzeme karakteristiklerini dahil çoğu etkeni hesaplayarak inşaat sırasında oluşabilecek malzeme ve enerji kayıplarını en aza indirir. Mimari, mekanik, peyzaj vb projeciler aynı proje üstüne çalışmalarını eklerler ve eğer bir çakışma varsa bunu yapım aşamasında değil daha proje aşamasındayken tespit edebiliyorlar. Yapım aşamasında disiplinler arası koordinasyonu sağlar ve paydaşların eşit bir şekilde bilgiye ulaşması sağlanır. Yapı bittikten sonra bile oluşabilecek pek çok soru için dataları muhafaza eder ve gerektiğinde kullanılır (mesela binada bir odanın sıcaklığı normalden fazla yükseldiyse en yakın itfaiyeye sistem tarafından haber verilir). (Daha ayrıntılı yazımız için tıklayınız.)
• EXCEL
Hakedişler, iş programı, raporlamalar, mali işlerin daha pratik

ve planlı bir şekilde işlemesini sağlar. İş planı ile mimar, mühendis ve işçiler için en uygun program hazırlanabilir. Sadece projelerde değil günlük hayatta da hayatı kolaylaştıran bir programdır. MS Project ile benzerdir.

• MS PROJECT
Projede kaynakların, zamanın, bütçenin en etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar.Programdaki her komut kolay bir şekilde kullanılabilir. Hücrelere veriler girilir ve formüller yardımıyla da işlemler yapılır, birbirinden ayrı ve karmaşık gibi gözüken işlemler pratik bir şekilde çözümlenmiş olur.

• BUİLDERTREND
BuilderTREND, satış öncesi bir projeden önceki bir işi kapsar, işin mümkün olduğu kadar verimli yapıldığından emin olmak için proje yönetimi çözümleri sunar ve hatta müşterilerin giriş yapıp ödeme yapması veya değişiklik siparişlerini onaylaması için bir sistem sunar. Proje yönetiminin yanı sıra planlama, müşteri ve servis yönetimini bir çatı altında birleştirir.
• PRİMAVERA
Projelerinizin içinde yer alan yüzbinlerce aktivitenin tahmini sürelerini ve birbiriyle ilişkilerini belirleyerek, başlangıç ve bitiş tarihlerini otomatik olarak hesaplatabilirsiniz. Faaliyetler arasında kurulan mantık bağları ve ilişkilendirmeler sayesinde, her iş kaleminin yapılış sırası, başlangıç ve bitiş tarihi kritik yol metodu (CPM) prensiplerine göre belirlenir. Dünyanın her yerinden yüzlerce kişi programa aynı anda girip proje

 üzerinde eş zamanlı bir şekilde birlikte çalışabilirler. Kendilerine verilen hak ve yetkilere göre aktivitelerini sürdürürler ve bu sayede her şey ana merkezde toplanıp raporlanabilir.

ÇİZİM PROGRAMLARI
• AUTOCAD
Kullanıcılara 2 ve 3 boyutlu olarak teknik çizim yapılabilecekleri özgür bir alan sunar. Bütün işletim sistemlerinde çalışabilmesi ve birden çok programlama diline sahip olması da özelleştirebilme avantajı sunar. Tasarım dışında analiz ve simülasyonlar yapılabilmesi; metin, tablo, boyut ve açıklama eklenebilmesi de projenin tamamını tek bir programda planlayabilmeyi sağlar.
• REVİT
Geometriye bağlı olmadan parametrik üç boyutlu yapı tasarımları için etkili çözümler sunmuştur. Revit programının kullanıcılarına sunduğu parametrik modeller ile tasarımların boyut büyüklüklerinin değil birbirleriyle olan oran ilişkilerinin önemi artmış, böylece hazırlanan tasarımların kolay ölçeklendirilir olması sağlanmıştır. Popüler bir BİM programıdır.
• STA4CAD
STA4-CAD programı; çok katlı betonarme yapıların statik, deprem, rüzgar ve betonarme analizini entegre olarak yapan bir paket programdır. Bilgisayar ortamında tasarlanan yapının tüm dayanıklık analizi yönetmeliklere uygun olarak Sta4Cad tarafından yapılabilir. Statik analizde rijit kat diyaframını dikkate almakta, analiz sonrası yapı elemanlarının optimizasyonunu, metraj bilgileri, maliyet analizleri ve deprem yönetmeliğinin kontrolleri yapılabilmektedir.
• IDECAD
2 boyutlu çizim yaparken aynı zamanda otomatik 3 boyutlu çizim fırsatı da sunar. Mimari, çelik ve betonarme olarak 3 ayrı programı vardır.
• SAP2000
Structural Analysis Program yani Yapısal Analiz Programı olarak bilinen bu program kullanarak iki boyutludan üç boyutluya, basit geometriden kompleks geometriye pek çok yapı modellenebilir, analizi yapılabilir ve optimize edilebilir.
• 3D STUDİO MAX
Üç boyutlu modeller bu programın ileri düzeyde yeteneklerinden olan grafikleri işleme özelliği ve teknolojisi sayesinde oluşturulan modeller oldukça gerçekçi hatta gerçeğinden pek ayırt edilemeyecek düzeyde modeller üretilebilmektedir. Animasyon, modelleme ve görselleştirme üzerine bir programdır. Projelerin son hallerini canlandırmak için kullanılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here