PREFABRİK EVLER

0
630

Prefabrikasyon, belirli bir plana göre hazırlanan parçaların plan dahilinde bir araya getirilmesi ile gerçekleşen üretim şeklidir. Özellikle otomotiv sektöründen alışkın olduğumuz bu faaliyet inşaat sektöründe de gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Bazı insanlar sahip olduğu avantajlardan dolayı prefabrik evleri tercih ederken, bazı insanlar ise dezavantajlarını göz önünde bulundurup bu yapılardan uzak durmayı tercih ediyor. Ayrıca birçok insan kulaktan dolma bilgiler ile prefabrik yapılarla ilgili olumsuz birçok yargıda bulunmakta.

Eğer siz de prefabrik evlerin artılarını ve eksilerini öğrenmek istiyorsanız, başlayalım…

 

Avantajlar

1-) Masraflar

Prefabrik evler betonarme rakiplerine göre daha düşük maliyetlidir. Yapım süresinin kısa olması işçinin çalışma saatini azaltacağından işçi maliyeti azalır. İnşaatının mevsimi yoktur mevsimler değişikler masrafı genellikle etkilemez. Kısa inşa süresi hızlı satış ve kira geliri için çok faydalıdır. Bina ağırlığı kullanılan malzemelerden dolayı hafif olduğu için temel masrafı da azdır. Yüksek yalıtım kaliteleri ile enerjiden tasarruf sağlarlar. Bakım masrafları da çok düşüktür. Ayrıca betonarme binaların yaşı bina değerini betonarmelere kıyasla yok denecek kadar az etkiler.

2-) Düşük risk

Prefabrik yapıların inşaat ortamı betonarmelere göre daha az risk taşır. İşçi sayısının az olması, kısa inşaat süresi, iş güvenliği için ortamın kolaylıkla sağlanması riski düşüren faktörlerden yalnızca birkaçıdır.

3-) Beklenti ve Sonuç

Prefabrik bir ev yaptırmaya karar verdiğinizde yaptıracağız evi ürün kataloğundan seçersiniz. Bu kataloglarda her zevke göre birçok farklı model bulunmaktadır ve isterseniz modeller üzerinde modifikasyon gerçekleştirebilirsiniz. Betonarme yaptıracağınız zaman da kendi projenizi belirleyebilirsiniz fakat yapım aşamasında gerçekleşen uygulamalar ve ustaların kararları beklediğiniz görüntünün %100 ünü vermez. Öte yandan prefabrik yapılar fabrikasyon olduğu için katalogdaki ürün ile yapılan ürün arasında bir fark olmaz. Burada dikkat edilmesi gereken şey katalog fotoğraflarındaki yapay ışıklandırmalara aldanmamak mümkün olduğunca projeyi gerçek görüntülerinden incelemektir.

 

4-) Taşınabilirlik

Prefabrik evler sahip oldukları brüt metrekareye göre küçükten büyüğe 10 teker kamyon, kırkayak ve tır ile taşınıp başka bir alana yerleştirilebilir. Böylelikle ev değiştirmeden taşınabilir ilçe hatta il değişikliği yapabilirsiniz. Bu işlem sırasında ev parçalarına zarar gelebilir. İşlemin sık tekrarlanması hasarın şansını arttırır. Çoğu parça onarımla kullanılabilir iken bazıları için değişim zorunludur. Bu olumsuz duruma karşın ev parçalarının ve onarım ücretlerinin uygun fiyatlı olması kullanıcıya büyük masraflar çıkarmaz.

 

Dezavantajlar

1-) Ev Ömrü 

Betonarme evlerin ömrü 50 yıl olarak düşünülse de yapılan iyileştirmeler ile 100 yıla kadar yaşayabilirler. Öte yandan prefabrik evler iyi bir bakımla ortalama 50-60 yıl kullanılabilmektedir.

2-) Rüzgâra Karşı Dayanıklılık

Prefabrik evlerin inşasında kullanılan malzemeler esnek ve hafif yapıdadır. Bu yüzden prefabrik evler depreme karşı dayanıklı iken şiddetli rüzgâra karşı dayanıksızdır. Şiddetli rüzgarların estiği bölgelerde kullanılması önerilmemektedir.

 

3-) Montaj Hataları

Prefabrik evlerde en çok problem çıkaran durum montajdaki hatalardır. Birçok insan prefabrik evlerde su sızmaları ve böcek sorunları olduğunu düşünür. Bu tarz problemler işçilerin montajı düzgün gerçekleştirememesi sonucu görülür. İyi bir montaj ile bu problemle karşılaşılmaz.

 

 

Her ne kadar prefabrik evlerin birkaç dezavantajı olsa da, sahip olduğu birçok avantaj bu evleri gün geçtikçe popülerleştirmektedir. İyi bir firma ile uygun bir bölgeye yapılan prefabrik bir ev size uzun yıllar konfor sağlayacaktır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here