NOTRE DAME KATEDRALİ’NİN RESTORASYONU

0
899

  1163’te yapımına başlanan ve inşası 182 yıl süren Notre Dame Nisan 2019’daki restorasyon çalışmaları sırası çıkan yangında oldukça zarar görmüştü. Alevler Notre Dame Katedrali’nin çatısını sardı ve kulesini devirdi.

  Çatının altındaki asırlık devasa ahşap kirişlerden oluşan bir çerçeve yangını körükledi.

Çöken kule ve çatıdaki enkaz, aşağıdaki tonozlu tavana düşerek üç büyük delik oluşturdu.

 İki gün içinde katedralin restorasyonu için yaklaşık 900 milyon € (1 milyar $; 805 milyon £) toplandı. Yangından sonra Fransa Başbakanı Édouard Philippe, Notre Dame Katedrali’nin çatısını yeniden tasarlamak için uluslararası bir mimari yarışmanın düzenleneceğini duyurdu. Yarışmadan sonra katedrali çatısında yüzme havuzu veya organik bahçe, çağdaş cam kulesi veya diğer modern kıvrımlar ile yeniden inşa etmek yerine eskisine uygun şekilde inşa edilmesi kararlaştırıldı.

  Yapı üzerinde daha önce de birçok değişiklik yapılmıştı. 15 Nisan yangınında çöken kule 19. yüzyılda Viollet-le-Duc tarafından yönetilen  restorasyon sırasında eklenmişti. Paris’te genç bir mimar olan Viollet-le-Duc, Fransız Devrimi sırasında hasar gören ve 19. yüzyılın başlarındaki ekonomik çöküşün ortasında daha da harap bir duruma düşen ikonik katedralleri, manastırları ve sarayları korumak için çalışmalar yürütmüştü. Katedralin restore edilmesinde Viollet-le-Duc’un eşsiz notları ve çizimleri bugün hala kullanılıyor ve çağdaş mimarlara 19. yüzyılın ortalarında işe nasıl yaklaşıldığı konusunda  rehberlik ediyor.

  Yangın sırasında sanat ve kalıntıların çoğu alevlerden kurtarıldı. Katedralin büyük büyüleyici vitray pencereleri çok hasar almamıştı bu sayede ünlü yapıyı eski ihtişamına mümkün olduğunca yakın bir şekilde restore etmek mümkün görünüyordu. Bunlara rağmen katedralin restorasyonunu zorlaştıran bazı etkenler vardı. Bu etkenlerden biri de yapının temel maddesi kireç taşı olmasıdır. Kireç taşı ısı ve sudan kaynaklanan hasara karşı  hassastır. Dolayısıyla yangından sonra sağlam görünen yerlerde bulunan taşlarda da bir miktar hasar olabilirdi. Ayrıca yangında 200 ton iskelenin katedrale erimiş olabileceği ve kaldırıldığında yapıya daha fazla zarar verebileceği ihtimali vardı. Notre Dame restorasyon yetkililerinin aktardığına göre, iskele yangından dolayı çökmemiş olsa da, tel servisinin bildirdiğine göre “yangının ısısıyla deforme olmuştu”.

Yangında açığa çıkan tehlikeli kurşun kalıntısını temizlemek ve işçilerin önceki bir yenileme çalışması için yerinde olan iskeleyi kaldırmaya başlayabilecekleri noktaya gelmek yaklaşık bir yıl sürdü.Kasım 2019’da İskele, Notre Dame’ın çatısından başarıyla kaldırıldı ve bu , uzun ve zorlu restorasyon sürecinde kritik bir adımdı. Restorasyon çalışmaları hala devam ediyor ve yeni inşa planında, projenin “bu Gotik sanat şaheserinin gerçekliğini, uyumunu ve tutarlılığını garanti etmek için” orijinal malzemeleri kopyalayacağı belirtiliyor.  

TEILEN
Önceki İçerikDANCİNG HOUSE
Sonraki İçerikAİZHAİ KÖPRÜSÜ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here