Leyla Semiz Röportajı

0
4520

CESummit18’in ikinci gününde İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Leyla Semiz “Şantiyede İş Sağlığı ve Güvenliği” sunumuyla bizimleydi. Oturum sonunda kısa bir röportaj yapma şansı bulduk. Değerli vaktini bizlere ayırdığı için Sn. Leyla Semiz’e teşekkür ediyoruz.

-Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

-Adım Leyla Semiz. İş güvenliği uzmanıyım. 2005’te Kocaeli Üniversitesi’nden mezun oldum. Mezun olduğum dönemde bu meslek çok tanınmıyordu, bilinmiyordu. Bu aşamalara kadar geldik.

-Türkiye’de iş güvenliğinin durumu nedir?

-Geliştiğini düşünüyorum. Olumlu bakmaya çalışıyorum. Tabii ki olumsuz birçok haber alıyoruz; basından, medyadan dinliyoruz. Ama bunlar bizi yıldırmamalı. Pes etmemeliyiz. Bunu ileriye taşıyacak olan nihayetinde bizleriz, çalışmalar yapacak olan da bizleriz. Daha iyi bir noktaya geleceğine inanıyorum.

-İşçilerin ve işverenlerin bilinçlendirilmesi için neler yapabiliriz? Neler yapıyoruz şu anda?

-‘Neler yapıyoruz’ kısmında eğitimler veriyoruz ama hep dediğim gibi yetişkin eğitimi çok zor bir süreç. Kolay bir yol değil. Devletimiz şu anda kamu spotu gibi şeylerle destek veriyor ama bu da çok yeterli olmuyor. Biz daha çok denetimden yana talepler sunuyoruz. Bakanlığın gelip iş yerlerini sık sık, tek tek denetlemesini istiyoruz.

-Türkiye’de hangi meslek hastalıklarını sıklıkla gözlemliyorsunuz?

-Daha çok akciğer hastalıklarıyla karşılaşıyoruz. Çalışanlarımız maske kullanmadan, bilinçsizce hareket edebiliyor. Şantiyelerde boya, sıva yapan çalışanlarımızda akciğer hastalıklarına rastlıyoruz.

-İstatistiklere baktığımızda dünyada 3. Avrupa’da ise birinciyiz işçi ölümlerinde. Bu tablonun iyiye gitmesi için bir çalışma var mı?

-Gerçekten kötü bir tablo. Evet, bir çalışma var. Bunu aşağıya çekmeye çalışıyoruz. Ama gelişen bir ülkeyiz aynı zamanda. Sanayi gelişiyor, şantiyeler büyüyor. Bununla paralel olarak kazaların arttığını, ölümlü kazaların arttığını görüyoruz. Enseyi karartmaya gerek yok, bunlar çalışmakla çözülebilecek şeyler.

-Mühendis adaylarına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

-İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olsunlar, fakat bunu ek bir iş gibi yapmasınlar. Bu başlı başına bir iş çünkü.

TEILEN
Önceki İçerikSanal Gerçeklik
Sonraki İçerikKadın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here