Leixoes Limanı

0
3343

Atlantik okyanusundan geçen yolcu ve yük gemileri için inşa edilen bu güzel ve estetik yapı Porto’nun kuzeyinde, Matosinhos’ta bulunuyor. 50 milyon Euro’ya mal olan ve henüz 23 Temmuz 2015’te kullanıma açılan bu yapıyı biraz daha yakından inceleyelim.

Leixões Limanı’nda ilk dikkat çeken şey terminal binası oluyor. Dışarıdan bakılınca sarmal ve bembeyaz görünen bu binanın içine girdiğinizde yine beyaz ve balık pulundan esinlenilerek yapılmış duvarları insanı büyülüyor. Saydam tavanı ve dönerek yukarı çıkan rampaları çok modern ve şık duruyor. Üst kata ulaştığımızda ilk önce yolcu terminaliyle karşılaşıyoruz. Son derece modern bir şekilde dizayn edilmiş bu yolcu terminali, havaalanı yolcu terminallerini aratmıyor.

Yıllık ortalama 80.000 yolcunun uğrak noktası olan Leixões limanı en çok İngiltere, Almanya ve Amerika’dan yolcu alıyor. Transit yolcular için kapasite limiti yokken konaklamalı yolcular için kapasite 2500.

Okyanusu seyrederek bekleyebileceğiniz bu yolcu terminalini geçtikten sonra bir kat daha çıkarak terminalin terasına ulaşıyoruz. Muhteşem bir okyanus manzarası olan bu teras da içerisi gibi bembeyaz ve balık pulu görünümlü inşa edilmiş. Terasa çıkıldığı zaman bu devasa görünen terminal binasının limana kıyasla ne kadar küçük olduğu anlaşılıyor. Aslında liman 10 temel bölümden oluşuyor. Genel kargo ve katı yük rıhtımları 4 ayrı rıhtımdan oluşuyor ve rıhtımların özellikleri derinlik, alan, yük kapasitesi anlamında değişkenlikler gösteriyor.

Sıvı yük rıhtımı: Genel anlamda petrol için kullanılsa da yağ dışındaki likit yükler için de bu rıhtım kullanılıyor. Rıhtımın uzunluğu 690 metre, derinliği 11 metre.

Yağ terminali: 700 metre uzunluğundaki bu terminal de hem yağ terminali olarak hem de giriş çıkış güvenliğini kontrol etmek amacıyla kullanılıyor.

Konteynır terminali: Kuzey ve güney terminali olarak ikiye ayrılıyor ve toplamda 22 hektar alan bu terminaller için ayrılmış durumda.

Feribotlar için kara taşıtı giriş çıkışı terminali: Hem arabasıyla seyehat etmek isteyen yolcular için, hem de yeni üretilmiş arabaların dünyanın farklı yerlerine taşınabilmesi için kullanılıyor.

Çok amaçlı terminal: Genelde destek servislerinin deposu olarak kullanılan bu alan dönem dönem limanın ihtiyaçlarına göre farklı amaçlar için de kullanılabiliyor.

Yolcu terminali: Yürüyerek gezilebilen ve çok şık dizayn edilmiş olan bu terminal, siz içindeyken devasa görünse de kuşbakışı görüntülerinde küçücük bir nokta olarak görünüyor. Bu da bize Leixões limanının aslında ne kadar geniş bir alana inşa edildiğini ve deniz ulaşımında(özellikle Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan ülkeler için) ne kadar önemli bir payı olduğunu gösteriyor.

Marina: Özel yatların bulundurulduğu bu kısımda ise içme suyu, yakıt ve elektrik sağlandığı gibi olası yağ sızıntısı sonucu çıkabilecek yangınlara önlem olarak itfaiye ekibi de bulunduruluyor.

Balık avlama bölgesi: Balık sezonu açıldığında onlarca insanın balık tuttuğu alan. Balık sezonu değilken ise balıkçı gemileri genelde bu alanda duruyor.

Özel tesisler: Portekiz petrol şirketlerinin gelen gemilere yakıt sağlamak için tesisleri bulunuyor. Ayrıca çimento deposu olarak kullanılan 1500m2lik bir alan da var.

Aşağıda bütün limanın haritası bulunuyor. Leixões limanının hem yolculara hem de ziyaretçilere açık olduğunu da belirtelim. Portekiz’e, Porto’ya gidilince görülmesi gereken etkileyici yerlerden biri.

Dilvin Dergül Kaya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here