Kendini Onaran Beton

0
3588

Kendini onaran beton geliştirildi.

Betonun zamanla bozulmaya uğraması betonarme yapılarda en sık karşılaştığımız sorunlardan biri. Aşınan ve çatlakların gözlendiği bir yapıyı onarmak ise hem yüksek maliyetli, hem de oldukça iş gücü gerektiriyor. Peki, daha az harcama ve iş gücüyle daha dayanıklı beton üretmemiz mümkün mü?

Geçtiğimiz yıllarda kendi kendini onarabilen yapı malzemeleri üzerine sayısız araştırma yürütüldü. Her araştırmanın yöntemi farklı olsa da ortak amaç daha uzun süre ayakta kalacak yapılar inşa etmekti. Sektörde en büyük heyecanı yaratan haberse 2017’nin son günlerinde Binghamton’dan geldi: Yrd. Doç. Congrui Jin ve meslektaşlarının yürüttüğü “Interactions of fungi with concrete: Significant importance for bio-based self-healing concrete” adlı çalışma yayınlandı. Çalışma, selülaz üretme yeteneği sayesinde endüstride sıklıkla kullanılan Trichoderma reesei adlı mantar türünün çimentoyla karıştırıldığında betonun ömrünü uzattığını kanıtladı.

“Uygun iyileştirmeler yapılmadığında, çatlaklar daha fazla ilerlemeye eğilim gösterir ve bunları iyileştirmek maliyet gerektirir.” diyen Jin, küçük çatlakların onarılmadıkları takdirde donatıyı da tehdit ettiğini ekliyor. Betondaki çatlakları doldururken hava ve sudan yararlanan mantar, donatı paslanmasının da önüne geçerek birden fazla soruna çözüm üretiyor.

“Betonun karıştırılma aşamasında mantar sporları, yeterli besinle birlikte, karışıma ekleniyor. Betonda çatlak oluşmaya başladığında, çatlaktan içeri hava ve su sızıyor;  böylece uyku halinde olan mantar sporları çoğalıyor, büyüyor ve çatlakları doldurmaya yarayacak olan kalsiyum karbonatı sentezliyor. Çatlak tamamen dolduğunda, içeri daha fazla hava ve su giremiyor. Su ve hava olmadan mantar, tekrar spor formuna giriyor; uyku haline dönüyor. Çevresel şartlar elverişli olduğunda sporlar yeniden uyandırılabilir.”

Patojenik olmadığı kanıtlanan mantar, biyolojik esaslı malzemeler içerisinde iyi bir alternatif olarak yerini almaya hazırlanıyor.

Berfu Baran

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here