Jiazhou Bay Köprüsü

0
4869

Jiazhou Bay Köprüsü, doğu Çin’in Shandong eyaletinde bir karayolu köprüsüdür. Bu köprünün Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesini sağlayansa 42,5 km uzunluğunda olmasıdır. Bu da yaklaşık 174 tane Londra köprüsünün art arda eklenmesiyle elde edilebilecek bir uzunluktur. Yapılan hesaplamalara göre köprünün 25.5 kilometresi su üzerindedir. Köprü üzerinde taşıt yolu genişliği 35 m olup, köprü sürücülere 6 şeritli düzeniyle rahat bir yolculuk sağlar. Köprü trafiğe 2011 yılının haziran ayında açılmıştır. Köprü sayesinde Quindao ve Huangdao şehirleri arasındaki uzaklık 18 mile düşürülmüştür. Bu da yaklaşık 40 dakika olan ulaşım süresini yarıya indirmiştir.

Köprü ilk açıldığında trafik akışı çok seyrek olsa da, köprünün günlük 30 bin taşıt taşıma kapasitesine gelmesi beklenmektedir. Bu sayı 2015’te 45 bin, 2020’de 60 bin ve 2029’da yaklaşık 75 bin olarak düşünülmektedir. Eğer köprü bu vaatleri gerçekleştirebilirse yatırımını 15 yıl içinde karşılaması beklenmektedir. Çinli yetkililer bu köprüyü Quindao şehrinin hızlı gelişimindeki önemli taşlardan biri olarak görüyor. Köprünün yapımı 4 yıl sürmüş olup, 2.3 milyar dolara mal edilmiştir. Köprü toplamda 5200 sütun üzerinde durmaktadır ve projenin tamamı Çinli mühendislerin ürünüdür.

Köprü yapımında 10 bin işçi çalışmıştır ve iki takım halinde yapılan inşatta körfezin iki tarafından başlayan iki ayrı inşaat ortada birleştirilmiştir. Köprü yardımıyla birlikte ayrıca trafik akışını kolaylaştırmak için bu köprünün altında bir tünel inşaatı da devam ettirilmiştir. Köprünün toplam inşaatında 450 bin ton demir kullanılmıştır. Bu da 65 tane Eiffel kulesi yapımına yetecek seviyededir. Ayrıca 2.3 milyon metre küp beton kullanılmıştır. Guinnes rekorunu şimdilik elinde tutan köprü son şampiyon olan Louisiana’daki köprüden 2.5 mil daha uzundur. 2016’da yapılması planlanan başka bir köprü ise Hong Kong Macau ve Guangdong şehirlerini birbirine bağlaması planlanmakta ve yaklaşık 30 mil olması düşünülmektedir. Bu da yeni bir rekorun tekrar Çinliler tarafından kırılacağının habercisi gibi.

Köprünün dayanımı ise bazı parametrelerle medyaya sunuldu; Richter ölçeğiyle 8.0 büyüklüğündeki depreme dayanıklı olması tasarlanan köprü güçlü fırtınalara da dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca köprü 300 bin tonluk bir geminin çarpması ihtimaline karşı da dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Köprüde kullanılan yeni bir teknoloji ise, dondurucu deniz bölgesi ve deniz suyunun çok tuzlu olması sonucun denizin içindeki beton kaplamalarındaki ve erimelerinin engellenmesi. “The non-bottom sealing concrete pouring jacket technology” adı verilen teknolojiyle, 4 farklı gelişim sağlandı. Bunlardan birincisi, Çin’e su içindeki köprü ayağı kalıplarında yenilik getirmesidir. İkincisi, elastik stres emilimi sayesinde kalıplardaki çatlamalar engellendi. Üçüncüsü, kalıpların geliştirilmiş zaman karşı dayanıklılığıdır (durabilite). Dördüncüsü ise çarpmaya karşı arttırılmış dayanıklılıktır.

 

Hazırlayan: Bayram SAMUR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here