İnsan İdrarından Tuğla: Bio-Brick

0
2625

 

Cape Town Üniversitesinde bir grup mühendislik öğrencisi, erkekler tuvaletinden idrar toplayıp bu idrarları kullanarak çevreye zararı olmayacak şekilde tuğla ürettiler.

Mühendislik öğrencileri, insan idrarı ve kumu beraber bir kaba oda sıcaklığında koyduklarında tuğlanın oluşumunu gözlemlediler. İlk aşamada idrarı kullanarak katı gübre üreten bu grup, daha sonraki aşamada, öğrencisi oldukları üniversitenin “bio-tuğla” adlı buluşlarına katkı sağlamak adına, mikrobik karbonat çökelmesi adı verilen biyolojik bir süreç izledi. Belki de bütün dünyanın ilerleyen zamanlarda kullanacağı bu buluşa imza atan grubun açıklamalarına göre, bu süreçte tuğla üretiminin asıl işini yapan canlılar, bakteriler, idrardaki üreyi çökerterek kalsiyum karbonatı ortaya çıkarıyorlar. Ortaya çıkan kalsiyum karbonat, binlerce kum tanesini birbirine bağlayarak ortaya sert tuğlalar çıkmasına zemin hazırlıyor.

Cape Town Üniversitesinde görev yapan Dr.Dyllon Randall, verdiği röportajda, temel olarak mercanların okyanusta yaptıklarının aynısını yaptıklarını belirtti.

Verdiği röportajda çalışmaların ilk safhalarından da bahseden Dr.Randall, ilk olarak kireç taşından elde edilen bir tuğlanın %40’ı kadar sertliğe ulaştıklarını ve tuğlaya ekledikleri bileşenlerden birini değiştirip bakterileri daha uzun bir süre kalıbın içinde tuttuklarında tuğlanın sertliğinin iki kat oranda arttığını tespit ettiklerini söyledi.

Çalışma sırasında yüksek miktarda idrar kokusuna maruz kaldıklarını belirten Randall, kokunun ilerleyen 48 saat içinde temizlendiğini ve idrar kokusunun yok olma sebebinin yüksek ph düzeyinde zararlı patojen ve bakterilerin yok olduğunu, dolayısıyla bu 48 saatin sonunda koku, hijyen ve sağlık açısından bir tehdit oluşturmadığını belirtti.

Şu an inşaatlarda kullanılan tuğlaların yapım aşamasında kullanılan kireç ocaklarında, yüksek ısı kullanılması gerektiği için çevreye büyük bir miktarda karbondioksit salınıyor ve bu işlem atmosferimizi oldukça zehirliyor. Çağımızda artan atmosferin kirliliği ve akabinde gelen küresel ısınmayı göz önünde bulundurursak, buluş ileri safhalara taşınıp inşaat sektöründe kullanılmaya başlandığında dünyamız rahat bir nefes alacak.

İsmet Hakan Leylek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here