İnşaat Mühendisliğinde Yaygın Olarak Kullanılan Programlar

0
15597

İnşaat mühendisliği, insanın hayatını, sağlığını, mülkünü koruyarak insanlığın yaşam koşullarını geliştirir. Toplum çıkarını ön planda tutarak, yaşam kalitesini ve kültürünü geliştirir. İnşaat mühendisi günün gereksinimlerini araştırır, inceler ve aynı zamanda ileriye dönük gelişmeleri de sezinler. İnsan hayatına bu kadar etkisi olan inşaat mühendislerinin işlerini daha düzgün ve kolay yerine getirmeleri için de, içinde bulunduğumuz teknoloji çağının sağladığı faydaları kullanmamız gerekir. Bu da inşaat mühendisleri olarak bizim için yazılmış birçok bilgisayar programından işimize en çok yarayacak olanları bilmekle mümkündür. Küçük bir araştırma yaptığımızda görüyoruz ki sadece inşaat mühendisleri için bile yüzlerce bilgisayar programı var. Ben de burada sizler için en çok tercih edilen, en kullanışlı ve işimize en çok yarayabilecek programları araştırdım. Umarım bu programlar hakkında yazdıklarım ilginizi çeker ve öğrenmek için sizi teşvik eder.

AutoCAD

İnşaat mühendisinin bilmesi gereken programlar denince akla gelen ilk program AutoCAD’dir herhalde. CAD, yani Computer Aided Design ya da dilimizde Bilgisayar Destekli Tasarım, adından da anlaşılacağı gibi tasarımlarımızı ve çizimlerimizi bilgisayarda hatasız ve istenilen hassasiyetle yapabilmemize olanak sağlayan bir programdır. Doğru veriler girildiği takdirde, bilgisayarın ileri matematik ve geometri yetenekleri sayesinde kusursuz eğriler, çemberler, çizgiler ve bunların isteğe göre iki ya da üç boyutlu kombinasyonlarından oluşan nesneler çizilebilir. Bu nesneler çoğaltılabilir, taşınabilir, döndürülebilir, ölçeklenebilir, silinebilir, birbiriyle kesiştirilebilir. AutoCAD bütün bunları, bir ara yüz ile kullanışlı hale getirerek, bilgisayar uzmanı olmamıza gerek kalmadan tasarımımızı kolayca yapmamızı sağlar.

          

AutoCAD CIVIL 3D 2012

AutoCAD CIVIL 3D 2012, endüstrinin en özgün üç boyutlu arazi ve inşaat mühendisliği tasarım yazılımı olarak, dinamik tasarım modeli ile projelerin daha hızlı ve hassas tamamlanmasına yardım eden bir programdır. Üç boyutlu coğrafik analiz ile en uygun proje alanını bularak, yağmur suyu analizi ile daha soluklu dizaynlar tanımlayarak, projenin dinamik hafriyatını hesaplayıp malzeme kullanımını optimize ederek ve 3D görselliği sayesinde projenin çevre üzerindeki etkilerini daha iyi anlamımızı sağlayarak inşaat mühendislerine aşırı derecede yardımcı olur. Proje takımlarının ulaşım, arazi gelişimi, çevre planlaması hakkındaki tahminlerini daha verimli yapmalarını sağlar. Görselliğiyle, benzeştirmesiyle, analizleriyle, 3D modellemesiyle ve yüksek kalitede belge sağlamasıyla inşaat mühendislerinin proje performanslarını optimize etmelerine yardımcı olur.

       

Neden AutoCAD Civil?

AutoCad Civil yazılımı, inşaat mühendislerinin dizayn ve inşa belgeleri amaçlı tasarlanmış, inşaat mühendislerine, tasarımcılara, arazi mühendislerine daha etkin biçimde işlerini yapmaları için odaklanmış bir araç seti sunar.

Neden AutoCAD Civil 3D?

AutoCAD Civil 3D yazılımı, interaktif benzeşim sağlayan görsellik ve analiz araçlarıyla, inşaat mühendislerinin daha fazla ‘ya olursa’ senaryolarını keşfetmesine yardımcı olur. Bilgi modeli entegre ve koordine edildiği için dizayn üzerindeki güncellemeleri eş zamanlı olarak diğer takım elemanlarına iletebilirsiniz.

AutoCAD Civil 3D 2012’nin Temel Özellikleri

-Kavramsal Tasarım

-Arazinin havadan görüntülerini Google Earth’ten çekebilirsiniz

-Surveying

-Survey işlevi tamamen entegre olduğu için tüm tasarılar için daha uyumlu bir çevre bulabilirsiniz.

-Yüzeyler -belirli noktalar ve köşeleri survey verilerinden bularak yüzeyleri daha kolay inşa edebilirsiniz.

-Tane Boyut Dağılımı -takım elemanları, gün ışığını ve kot yansıma araçlarını kullanarak istenilen tane boyutlu yüzey modeli oluşturabilirler.

-Hafriyat Hesabı -kompozit hacim ve bitimdeki ortalama alan yöntemleri kullanarak mevcut ve önerilen yüzeyler arasındaki zemin hacmini daha kısa sürede hesaplar.

Sap2000

Hem çelik hem de betonarme yapı sistemi modellerinin geliştirilmesi, analizi ve boyutlandırılması için kullanılan genel amaçlı bir programdır. Sap2000; kullanıcıya, tümü aynı kullanıcı ara birimi içinde olmak üzere, yapısal modeller oluşturma, değiştirme, çözümleme ve boyutlama seçenekleri sağlar. Program, başlangıç elemanlarını aynı ara birimden boyutlayabilir ve optimize edebilir. Kullanıcının gerilme durumlarını inceleyebildiği ve yapıyı yeniden çözümlemeksizin boyutlamayı geliştirebildiği etkileşimli bir çevre sağlar. Boyutlama bilgilerini ayrıntılı bir şekilde ekrana getirebilir ve boyutlama amacı ile elemanları gruplandırabilir. Elde etmek istediğimiz sonuçlar hem grafik hem de tablo şeklinde görüntülenebilir.

      

Staad.Pro

Staad.Pro, dünyada en çok kullanılan, sonlu elemanlar yöntemiyle yazılmış yapısal tasarım yazılımıdır. Bu program ile statik yüklemeyi, dinamik tepkiyi, zemin-yapı etkileşimini, rüzgarı, depremi ve hareketli yükleri analiz edebiliriz. Yani, betonarme çok katlı yapıdan, çelik fabrika yapılarına; yüzme havuzlarından, baraj yapılarına ve elektrik direklerinden, uzay kafes yapılarına kadar birçok projede tasarım mühendisinin en çok kullandığı aracıdır. Depreme dayanıklı betonarme ve çelik yapı tasarımında ve hasarlı yapıları güçlendirme analizlerinde gerçekçi çözümler üretir.

Yaptığımız analizler sonucunda bize bu bilgileri verebilir:

-Girilen yükler altında deplasmanlar, kuvvetler, gerilmeler genel yapı üzerinde veya eleman bazında görselleşebilir.

-Hangi elemanların hangi yükler altında ve hangi oranda daha fazla zorlandığı görsel olarak tespit edilebilir.

-Statik veya dinamik yükler altında modelin yaptığı yer değiştirmeler animasyon ile görselleşebilir.

Staad.Pro ve Sap2000 Arasındaki Benzerlikler ve Farklar

-StaadPro ve Sap2000 yazılımlarının her ikisi de sonlu elemanlar yöntemiyle analiz yapar. Model oluşturmada kullanılan mantık aynıdır. Bu nedenle, Sap2000 kullanmayı bilen mühendisler Staad.Pro’yu öğrenirken zorluk çekmezler.

-Staad.Pro proje büroları için daha hızlı ve pratik çözümler sunar, yani Staad.Pro ile daha verimli çalışabilirsiniz. Dünyada proje bürolarınca en yaygın kullanılan yazılım Staad.Pro’dur. Sap2000 bu açıdan Staad.Pro’ya göre daha akademik kalır, yani akademik çalışmalarda daha yoğun kullanılmaktadır.

– Staad.Pro ile yapı modelini oluşturmak çok pratiktir. Ayrıca Sap2000’de bulunmayan bazı ileri modelleme seçenekleri vardır.

– Staad.Pro özellikle çelik yapı tasarımında daha fazla seçenek sunar.

Primavera

Primavera; istenilen işin, hedeflenen kalitede, optimum sürede ve optimum maliyette yapılmasına yardımcı bir programdır. Bu program ile:

-Projenin başlangıç aşamasında kaynak ihtiyaçlarının belirlenerek, maliyetlerini tahmin ettirip, ön bütçemizi belirleyebiliriz (İnsan kaynağı maliyetleri; personel maliyetleri; proje maliyetleri; malzeme, ekipman vs.).

-Projeyi kendisini oluşturan aktivitelere bölerek, bunlar arasındaki öncelik, sonralık ve birliktelik ilişkilerini belirleyip, bu ilişkileri görselleştirebiliriz.

-Her bir aktivitenin maliyet hesaplarını yaparak, proje performansını ölçüleceği bir çizgi oluşturabiliriz.

-Maliyet ve iş programı performanslarının planlandığı gibi yürüyüp yürümediğini görebiliriz.

-Problemlerin oluşmadan önlenmesi ile performansta, maliyette  ve sürede istenilen hedeflere ulaşabiliriz.

Bunların yanında birçok iş daha yapabiliriz ve bu yüzden sadece bu işi yapan mühendisler bile mevcuttur.

Sta4CAD

Sta4CAD, yapı mühendisleri için geliştirilmiş, statik yük, deprem, rüzgar, nem, lateral toprak etkileri altındaki yapıların dizayn ve güvenliğini analiz eden bir yazılımdır. Program; statik ve betonarme analizleri, standartları ve yönetmelikleri esas alacak şekilde yapabilmektedir. Sabit zemin diyagramları uygulayabildiği gibi, üç boyutlu çizimde her noktada altı bilinmeyenli matris stifness metodu kullanabilir. Plan uygulaması olarak grafik ortamda girilen yapı bilgileri, eş zamanlı olarak planda ve üç boyutlu görüntüde işlenmektedir. Veri girişinde, yardımcı menüler sayesinde; yük, boyut ve yönetmelikle ilgili bilgiler mouse yardımıyla düzenlenebilmektedir. Program otomatik olarak yapısal üç boyutlu modelleme yapmakta, analiz opsiyonlarına göre bir defada çözmektedir. Çözüm sonrası tüm çizimler hazır duruma gelmektedir. Analiz sonrası; kullanılacak malzeme optimizasyonu, maliyet analizleri ve deprem yönetmeliğinin tüm kontrolleri yapılabilmektedir. Sta4CAD ayrıca Staad.Pro, Sap2000 gibi bazı programlarla veri alışverişi yapabilmektedir.

 

Matlab

Matlab, bildiğinizi gibi ‘Matris Laboratuvarı’nın kısaltılmış halidir. Adından da anlaşılacağı gibi matris formlar üzerinde çalışan bir yazılımdır. Bir programlama dili olmayıp, C tabanlı bir yazılımdır. İlk zamanlarda Fortran ile geliştirilmesine rağmen daha sonra C’nin gücünü arkasına aldığı için, C’yi kullanarak Matlab’a yeni fonksiyonlar ekleyebilirsiniz. Mühendisler için çok kullanışlı ve bilinmesi zaruri bir programdır. Yazılan script’lerle problemleri çok hızlı sonuca ulaştırır. Bildiğimiz gibi, neredeyse bütün mühendislik problemleri iterasyon ve bunun sonucuna bağlı olarak grafik ister. Bu istekleri C ya da Fortran gibi dillerde yapmak çok zahmetli olacağı için büyük vakit kaybına yol açar. Bu yüzen Matlab zaman bakımından büyük tasarruf sağlar. Yapmamız gereken tek şey, Matlab’ın mantığını anlamak ve uygulamak.

              

IdeCAD Statik

Yapıların statik ve dinamik analizi, boyutlandırılması, projelendirilmesi, güçlendirilmesi ve detaylandırılmasında kullanılan genel amaçlı bir analiz tasarım ve çizim programıdır. Analiz olanakları açısından, lineer statik, nonlineer statik, modal, response spektrum, buckling, time history gibi çok gelişmiş analiz olanaklarıyla donatılmıştır. IdeCAD, inşaat mühendislerinin ve mimarların interaktif ortamda aynı proje üzerinde birlikte çalışmasını sağlar. Gerçek duvar, pencere, kolon, kiriş ve temel gibi elemanlar ile tasarım fırsatı sunan program, sonuçların ve yapı modelinin grafik irdelenmesini  sağlayan eş zamanlı üç boyutlu ara yüze de sahip. Bu program ile yığma analizi, hafriyat hesabı, havuz hesapları, istinat duvarı hesabı vs. yapılabilir. Ayrıca AutoCAD ve Sap2000’den veri okuma ve aktarımı yapılabilir.

Probina Orion

Probina Orion, inşaat mühendisleri için geliştirilmiş entegre bir analiz, tasarım ve deprem mühendisliği yazılımıdır. Ortogonal/nonortogonal, ara katlı, kademeli, düzenli/düzensiz taşıyıcı sistemlere sahip bina türü katlı yapıların statik, dinamik analizini yaparak, tüm detaylarıyla betonarme hesabı gerçekleştirmekte ve her türlü temel sistemi çözmektedir. İnşaat mühendisliği üst yapı projeleri için geliştirdikleri bu otomasyon programı, hem bina tasarımında deprem kuvvetlerine göre yapının biçimlendirilmesinde mühendislere yardımcı oluyor hem de inşa edilmiş bir binanın verilerinin girilmesiyle üç boyutlu bir çizim üzerinden depremin gerçekleştireceği etkinin önceden görülmesini sağlıyor. Probina Orion, dört ana yapıdan oluşuyor. Bunlardan biri modelleme. Yapmak istediğiniz binanın kolonları, kirişleri, perdeleri, taşıyıcı sistemi bilgisayara tanıtılıyor. Program, rüzgar ve deprem yüklerini kendi hesaplıyor. Düşey yükleri yani binanın kendi ağırlığını bu elemanlara uyguluyor. Elde edilen üç boyutlu bina tasarımı binanın bütün işlevlerini görmeye yarayacak büyük bilgiler içeren bir model. Bundan sonra analiz modeli hazırlanıyor. Burada binanın deprem karşısında nasıl bir davranış göstereceği çözümleniyor. Analiz modeli ne akdar gerçeğe yakınsa tasarım da o kadar doğru ve güvenilir oluyor. Dolayısıyla güvenli bir bina aslında doğru bir analiz modelinin sonucunda ortaya çıkmış oluyor.

RwCAD

İstinat duvarı yapılarının. Yürürlükteki standartlarla ve yönetmeliklere uygun olarak, depremli ve depremsiz durumlara taşıma gücü, kayma, devrilme ve toptan göçme güvenliği kontrollerini yapar. Toptan göçme güvenliği kontrollerinin standartlara uygun olarak görsel etkileşimli olarak yapmanızı sağlar. Ön dolgu, arka dolgu, taban zemin ve duvar arka bölümünde 4 farklı zemin katmanı olacak şekilde, toplamda 7 farklı zemin tipi, zemin içindeki su seviyesi ve duvar önüne istenilen seviyede su yükü tanımlanabilir. Duvar arkasındaki zemin kademelendirilip, (+/-) yönlerde eğim verilebilir. Üstelik tüm bu tanımlamalar nesnel olarak yapılırken, aynı anda analiz sonuçları da bu değişikliklere göre yeniden hesaplanarak görüntülenir. 3 boyut katı modelleme tabanlı ön izleme ekranı ile görsel kontrole imkân tanıyarak hatalı veri girişini engeller. Analizde kullanılan tüm ara ve ana değerler, sonuçlar, duvarın geometrik boyutları, zemin, yük ve deprem bilgileri, toptan göçme güvenliği kontrolü, stabilite kontrolleri, donatı ve metraj tablosu da renkli ve itina ile hazırlanmış grafikler ile süslenerek rapor dosyası olarak sunulabilir.

Tekla Structures; XSTEEL

Xsteel, tasarlanmış bir yapı modelinin genel görünüşü, kesitlerini, detaylı resimlerini ve malzeme listelerini ileri derecede raporlayarak otomatik olarak üretebilen bütünlenmiş bir çelik yapı çizim ve imalat programıdır. Modelin statik analizini yapar. Çoklu olarak da 3 boyutlu modelin üzerinde çalışılabilir. Xsteel’in nesne yönelimli çalışıyor olması yapı temelini, birleşim tiplerinin ve malzemeleri anında üretecek araçları kullanıcıya sağlar, ileri düzeyde modellemede ve çizimde zaman faktörünün en iyi şekilde kullanılabilmesine yardımcı olur. Xsteel inşadaki jointlerde kullanılan plaka, cıvata ve flanş gibi elemanların da noktasal statik analizini yaparak gerekli malzeme miktarını tespit etmemize olanak sağlar.

HEC-RAS

HEC-RAS ( Hydrologic Engineering Center – River Analysis System ), taşkın havzasında yatan ve kanalda akan tek boyutlu bir akarsuyun hidrolik/hidrodinamik analizini yapmaya sağlayan çok kullanıcılı tümleşik bir yazılım sistemidir. Su kalitesi ile ilgili herhangi bir bilgi içermez. HEC-RAS üç ayrı hidrolik analiz bileşeni içermektedir.

  • Kararlı akım koşullarında su yüzü profilinin hesaplanması
  • Dinamik akım koşullarında su yüzü profilinin hesaplanması
  • Hareketli sınır koşullarında sediment taşınma hesaplamaları

İle ilgili bileşenler olarak öngörülmüştür. Güncel sürümünde (HEC-RAS 3.1.1) birinci ve ikinci hidrolik analiz bileşenleri kullanıcıya sunulmaktadır. Hareketli sınır koşullarında sediment taşıma hesaplaması ile ilgili bileşen henüz geliştirilme aşamasındadır. Hidrolik analiz bileşenleri, ortak geometrik verileri ve ortak geometrik, hidrolik rutinleri kullanacak şekilde tasarlanmaktadır. HEC-RAS bunlara ek olarak köprü ayaklarında oyulma hesapları, üniform akım hesapları, stabil kanal tasarımı, sediment taşınma kapasitesi hesapları yapabilmektedir.

FLOWMASTER

FlowMaster, borudan açık kanala, ızgaralarda savaklara kadar birçok eleman tipi için hızlı ve kolay bir şekilde hidrolik hesaplamalar yapmanızı sağlayan interaktif sıvı akış analizi paket programıdır. İnşaat mühendisleri bu yazılımı sürekli (steady) ve süreksiz (transient) durumlarındaki basıncı, sıcaklığı ve debi oranını tahmin etmek için kullanırlar. FlowMaster, bilinmeyen bir özellik için çözümler sunmanın yanı sıra istenilen karakteristiğe göre tasarımlar da yapmamıza olanak sağlar. Analizlerimizin ve dizaynlarımızın hesaplama sonuçlarını özet halinde raporlayabilir.

 

Hazırlayan: Yiğit Cihan YALÇIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here