İnşaat Mühendisliği ve 3D Yazıcılar

0
3896

Akıllı saatler, GoProlar, insansız hava araçları, selfie çubukları ve emojilerden sonra bu sefer sıra 3 boyutlu yazıcıların. 3 boyutlu yazıcılar, varoluş yolculuklarına 1984te pahalı birer zorunluluk olarak başlamışken, yaratıcı ellerde hala aynı oranda pahalı ve bir o kadar da hantal birer sanat eseri fabrikasına dönüştüler. 21. yüzyılın her şeyi daha küçük ve daha hızlı hale getirme furyasından nasibini alan 3 boyutlu yazıcılar plastik ürün üretim fabrikalarından çıkarak, insanların garajlarını birer imalathaneye dönüştürmelerini sağladılar. Mevcut makinalar giderek küçülürken, büyük makinalar da giderek daha marifetli hale geldiler. Daha hızlı, daha dayanıklı ve daha çeşitli malzemelerle baskı yapabilen 3 boyutlu yazıcılar; iç organlardan araba yedek parçalarına, jet motoru parçalarından protez uzuvlara kadar birçok şeyi basabilir hale gelerek fikir babaları Charles “Chuck” Hull’u gururlandırsalar da kelimenin tam anlamıyla en büyük etkilerini inşaat sektöründe göstereceklerdir. Giderek daha küçük ve karmaşık parçalar üreten bu yazıcılar, teknoloji sayesinde daha büyük ve karmaşık parçalar da üretebilir hale gelmişlerdir. Tesisat sistemlerinden duvarlara, asma tavanlardan taşıyıcı elemanlara kadar birçok parçanın artık 3 boyutlu yazıcılar ile basılıp, İKEA’dan alınmış bir sandalye gibi sahada birleştirilmesi mümkün hale gelmiştir. Yapı elemanlarının basılıp sahada montesini sağlayan 3 boyutlu yazıcıların basit bir çalışma prensibi vardır. 3 boyutlu tasarım yapıldıktan sonra yazıcıya yollanılan tasarım ‘’G-Code’’ adındaki dosya tipine dönüştürülüp daha sonra yazıcı tüm projeyi ince katmanlar halinde üst üste basıp sonuç olarak 3 boyutlu tasarımı ortaya çıkarıyor. Aynı prensip bir yapının inşası içinde geçerli, sadece biraz daha büyük bir makinaya ihtiyacınız var. Basım materyali olarak beton kullanan devasa 3D yazıcılar zamandan kazandırıp maliyeti düşük tutarken aynı zamanda geleneksel yöntemlere kıyasla 3 kat daha sağlam yapılar inşa etme kapasitesindeler. Bununla birlikte 3D yazıcılar hedeflenen projeyi katman katman bastıkları için yapılarda düz çizgilerle birlikte konkav ve konveks sonuçlar elde etmek de mümkün. Yazıcılar yapımı zor parçaları betondan üretebileceği gibi, 3D yazıcıları içinde bulunduran devasa makinalarla 2300 metrekarelik konutları 1 gün gibi rekor bir sürede bitirebiliyor. Çin gibi şehirleşmenin büyük ölçülerde ve hızlı olduğu ülkelerde inşaat sektörünü kökünden değiştirebilecek bir teknoloji olarak görülen 3D yazıcılar, aynı zamanda geri dönüşümlü materyalleride kullanarak çevreci olabiliyorlar. Şu an bu yazıyı okuduğunuzda hayal gibi gelen bu teknolojinin gerçek hayata uygulanmasında atılan bazı önemli adımlar ise şunlar.

 

WIN SUN

3D yazıcılardan oluşturulan evler deyince akla gelen projelerden biri de Çinli Win Sun firmasının Şangay’da, 24 saatte inşa ettiği ve ev başına maliyetinin 5000 dolar tuttuğu 10 evdir. Projenin bir diğer ilginç yanı ise zeminden katman katman inşa etmektense, Win Sun firması çareyi önceden basılmış beton blokları yapım alanına taşıyıp onları birleştirmekte bulmuş. Win Sun a göre 3D yazıcılardan çıkmış evler gelecekte çok daha yaygın kullanılıp, geleneksel yöntemlerin yerini tamamen alıcak. Firma aynı zamanda bu teknolojinin ABD’ye ithal edilmesi için de ordaki inşaat firmaları ile görüşmelere başlamış.

 

CONTOUR CRAFTING

Güney Kaliforniya Üniversitesinden Dr. Behrokh Khoshnevis’in geliştirdiği ve temelde 3D yazıcılar ve montaj sistemleri kullanarak otomatik olarak bütün yapıyı inşa etmek için geliştirilmekte bir sistem olan Contour Crafting, 24 saatten az bir zamanda ve çok daha az maliyetle 1 günde verilen projeleri tamamlaması için tasarlanıyor. Bu projeler tabii ki daha çok toplu konutlar halinde. Henüz geliştirilmekte olan bu sistem Dr Khoshnevise göre 2-3 yıl içinde hazır olucak ve kendisi bu teknolojiyi halka açıcak. Contour Crafting aynı zamanda NASA ile Ay’da bir 3D yazıcı kullanarak yapılmış bir Ay üssü tasarlamak için çalışıyor.

 

DUS Architects

Amsterdamdaki DUS Architects firması da 3D yazıcıları kullanarak geleneksel Hollanda kanal evlerini yapmaya başladı, ilginç nokta ise şu; firma mimari dizaynı alıcının kendi yapmasına müsade ediyor yani evlerin herbiri alıcıya özel. Bu evleri özel kılan bir başka özellik ise, evlerin KamerMaker adı verilen firmanın kendi 3D yazıcısında biyoplastik kullanılarak basılan cephelerin içine geliştirdikleri ekolojik ve hafif betondan konularak hazırlanması.

Hazırlayan: Efe Çavuşoğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here