Dream Big

0
3648

Birçoğumuz onun adını, hayatının anlatıldığı Netflix belgeseliyle duydu. Bu hafta, hikayesiyle biz genç mühendislere ilham kaynağı olan Menzer Pehlivan’ı yazdık.

 

ODTÜ’deyken zemin mekaniği dersinde, profesörlerimizden biri zemin sıvılaşması üzerine konuşuyordu, ‘Eğer Kocaeli’ndeki binaların bodrum katı olsaydı bu kadar büyük bir yıkımla karşı karşıya kalmazdık’ dedi. O laf benim aklıma kazındı ve doktorada deprem mühendisliği çalışmaya karar verdim.

Menzer Pehlivan, hayatının erken dönemlerinde Ankara’da yaşadı. Çocukken başarılı bir oyuncu olmak istese de 1999 Gölcük depreminden sonra inşaat mühendisi olmaya karar verdi ve ODTÜ’de inşaat mühendisliği bölümüne girdi. Geoteknik deprem mühendisliği, saha tepki analizi, zemin özelliği dağılımı, olasılıksal sismik tehlike ve sıvılaşma analizi alanlarında uzmanlığı olan Dr.Pehlivan, 2007 yılında lisans eğitimini tamamladı ve ardından yüksek lisans eğitimini de burada 2009 yılında tamamladı. Yaşadığı korkunç deprem tecrübesinin de etkisiyle deprem mühendisliğinden doktora yapmaya karar verdi. 2013 yılında University of Texas, Austin’de “Incorporating Site Response Analysis and Associated Uncertainties into the Seismic Hazard Assessment of Nuclear Facilities” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı.

 

Mezuniyetinden sonra New York’ta Mueser Rutledge Consulting Engineers firmasında jeoteknik ve deprem mühendisliği projeleriyle Amerika, Kanada ve Meksika’da bulundu. Burada çalışırken daha çok Kuzey Amerika’nın doğusu ve orta kesimlerindeki deprem bölgeleriyle ilgili çalışmalar yapan “NJ East Geotechnical Working Group”a katıldı.

Bu dönemlerde Everest Dağı çevresinde meydana gelen ve birçok ülkeyi etkileyen 7.3 büyüklüğündeki Garka Depremi sonrası Geotechnical Extreme Events Reconnaissance Association (GEER) ekibi ile birlikte gönüllü olarak saha çalışmalarında bulundu. Ekibiyle birlikte Nepal’e giden Menzer Pehlivan burada daha dayanıklı binalar yapabilmek için prototiplerde denenmek üzere verilerin toplanması dışında bölgedeki öğrencilere uzmanlıkları hakkında eğitim verme fırsatı da buldu.

2015 yılında CH2M firmasının Seattle, Washington ofisinde görev almaya başladı. Burada yağmur sularının değerlendirilmesi ve yapı zeminlerinin güçlendirilmesi ile ilgili büyük bir projede çalıştı. Aynı dönemde ASCE Geo Institute’un “Engagement and Outreach” komitesinde başkanlık görevine getirildi. 2016 yılında ise mühendislik dünyasında en prestijli ödüllerden biri olan “ASCE İnşaat Mühendisliğinde 10 Yeni Yüz(ASCE 2016 New Faces of Civil Engineering Professional Honoree)” listesine seçildi. 2017 yılında “Dream Big:Engineering Our World” isimli hayatının anlatıldığı Netflix belgeseli yayınlandı.

Bugünlerde Menzer Pehlivan aynı şirkette başarılı çalışmalarına yenilerini ekliyor ve çeşitli seminer ve eğitimlerle genç mühendislere tecrübelerini aktarıyor.

Alperen Korkmaz

Menzer Pehlivan

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here