DEVICE TO ROOT OUT EVIL

0
362

Device to Root Out Evil, Amerikalı sanatçı Dennis Oppenheim tarafından bir heykel olarak tasarlanır. Başlangıçta “kilise” ismiyle anılan eser New York Şehri Halk Sanat Birliği’ne, sanatçının yaşadığı Kilise Sokağı’nda yer alacak şekilde bir yerleştirme olarak önerilir. Ancak bu öneri tartışmalara yol açacağı gerekçesiyle reddedilir ve heykelin ismi değiştirilerek “Device to Root Out Evil”  yani “Kötülüğün Kökünü Kazıyacak Alet” ismiyle 1997’de Venedik Bienali’nin bir parçası olarak sergilenir.

Kilise yaklaşık olarak 7 metre yüksekliğinde ve galvanize çelik konstrüksiyonlar üzerine kurulu olarak inşa edilir. Dış çeperin kaplamasında yapıya modern havasını katan anodize delikli aliminyum kullanılmıştır. Şeffaf Venedik camı ile tamamlanan yapısal parçalar göz alıcı bir gerçekliğe ve canlılığa sahiptir. Çatı ve çan kulesinde kullanılan camlarda tercih edilen kırmızı renk ışık altında mistik bir görüntü yaratır. Yapının ağırlık merkezini destekleyen ve düşmesini önleyen ana parça ise zorlu hesaplamalar sonucu dökülen beton temellerle sağlamlaştırılmıştır

Oppenhenheim çalışmasından “Çok basit bir hareket, sadece baş aşağı çevrilerek yapılan bir ilüzyon! İyi bir heykelde hareketler mümkün olduğunca az ve öz olmalıdır. Bu şekilde heykel, taşıdığı anlama en doğru şekilde yaklaşır. Bir şeyi ters yüz etmek onun anlamını tam olarak ortaya çıkarır.” şeklinde bahsetmektedir.

Stanford Üniversitesi, 2003 yılında son derece dikkat çeken bu eserin satın alınmasını onaylar. Fakat kısa bir süre sonra bu karar üniversite rektörü tarafından “kampüs içerisinde sergilenmeye uygun olmadığı” gerekçesiyle veto edilir. Bu karışıklık sonrası Vancouver’da sergilenmek için Kanada’ya giden heykel, 2005 yılında Vancouver Heykel Bienali’nde sergilenmek için bir parka yerleştirilir. Burada da anlaşmazlıklar çıkması üzerine Device To Root Out Evil, Calgary’deki Glenbow Müzesi’ne taşınır ve 2014 yılında kadar burada yer alır. Sıra dışı görünümü tartışmaları körüklediği için kendisine uzun süreli sergi alanı bulmakta zorlanır.

Eser, 2019 yılında East Village’ın usta geliştiricisi Calgary Municipal Land Corporation (CMLC) sayesinde geri döndü. CMLC, bir tasarım problemini çözmek istiyordu: 7. caddedeki 5. Sokağın meydanını bir topluluk alanı olarak hayata geçirmek için bir renk ve ışık desteğine ihtiyaç vardı. Kötülüğü Kökten Çıkaran Cihazın mevcut olduğunu öğrendikten sonra, onu depodan çıkardılar ve plazayı yerleştirmek için yeniden tasarladılar ve sonraki beş yıl boyunca heykeli barındıracak ilgi çekici bir kamusal alan yarattılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here