DANCİNG HOUSE

0
800

 

Çek cumhuriyetinin başkentinde bulunan bu göz alıcı yapı, unutulmaz ikili Fred Astaire ve Ginger Rogins’ın anısına ve onlardan ilham alınarak yapılmştır. 1992-1996 yılları arasında 2. Dünya savaşında yıkılan binanın yerine yapılmıştır. ING bankasının Prag’da yeni bir sembol oluşturmak istiyor ve Frank Gehry ile anlaşıyolarlar, ve yeni bir ikon yaratması için

Gehry’ye neredeyse sınırsız bir bütçe sunuyorlar. Gehry’nin Dekonstrüktivist fikirlerini, yaratıcılığı ve 1980’lerde mimar Vlado Milunic tarafından ortaya atılan fikir ortaklığı ile bu yapı , çevresindeki yapılardan zaman olarak da tarz olarak da ayrılmıştır. Postmodern mimarinin önemli örneklerindendir. O bölgede daha çok gotik, barok ve art nouveau tarzında yapılar bulunmaktadır ve dans eden ev adeta tüm ışıkları üstüne toplayan dansçılar gibi öne çıkarmaktadır.

 

İlk başta şekli ve duruşu yüzünden ‘Sarhoş Ev’ olarak adlandırılmış ve kabul görmemiştir. Ayrıca şehrin tarihi ve geleneksel yapısına uymadığı gerekçesiyle birçok Praglının tepkisine maruz kalmıştır. Tüm tepkilere rağmen dönemin başbakanı Hacval Havel inşaat bitirilmiştir.

 

Gehry durağan bir yapıya havada süzülüyormuşçasına bir hava verebilmek için binayı iki ayrı parça olarak tasarlamıştır. Öndeki camlı kısım kadın figürü yansıtmaktadır; eğimli sütunlarla desteklenmiş cam bir kule. İkinci parça da nehre paralel uzanır ve görenlerde dalgalanıyormuş hissi uyandırır.

Tasarımcı bunu dalgalı pervazlar ve hizalanmamış pencerelerle sağlamıştır. Ayrıca bu kısmın üstünde medusa lakaplı bükülmüş bir kubbe

bulunmaktadır (şu anda restoran olarak kullanılmakta).

Toplamda 8 kattan oluşan yapının; zemin katında Prag havasının keyfini çıkarabileceğiniz kafeler, 2. ve7. katlar arası ofisler ve en üst katta da nehir ve şehir manzarasıyla zevkli bir akşam yemeği yiyebileceğiniz bir restoran bulunmakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here