Dağ Geliyor/Teklif Edilen Yüksek Yapılar

0
3366

İnsanoğlu ilk yerleşik hayat dönemlerinden beri sürekli bir şeyler inşa etmiştir. Bunu yaparken de hep daha görkemlisini inşa etmek için uğraşmış ve buna göre yöntemler geliştirmiştir. Çok eskilerde Mısır’daki bir geleneğe göre halk kendi mezarlarına küçük piramitler yaparmış ve piramit ne kadar büyük olursa ölen kişinin de o kadar varlıklı ve saygıdeğer olduğu anlaşılırmış. Bu gelenek sayesinde en sonunda ortaya dünyanın yedi harikasından üç yapı; Keops piramidi, Kefren piramidi ve Mikerinos piramidi yani Gize piramitleri çıkmış. Fakat Gize piramitleri insanoğlunun inşa ettiği tek görkemli ve efsane büyüklükteki yapı olmamış. Mayalıların Chichen Itza’sı, Kamboçyadaki Angkor Vat, Ürdün’deki Petra Antik Kenti hatta yakın zamanlardan Fransa’daki Chartres Katedrali hatta ve hatta Ayasofya Cami. Saymakla bitmeyecek bu yapılarda en sonunda da neredeyse bulutlara değecek olan Burj Khalifa ile bir adım daha atmış oldu. Kısaca söylemek gerekirse insanoğlu sürekli kendisi gibi inşa ettiği yapıları da geliştirmiş ve hep hayallerin ötesine geçmeye çalışmış. Peki siz bir mühendis ya da mimar olarak efsanevi büyüklükte bir yapı hayal etseydiniz bu yapı neye benzerdi?

İşte size bazı büyük mimar ve mühendislerin tasarlayıp inşa önerisinde bulunduğu efsanevi büyüklükteki yapılardan biri. Aslen adı “That Mountain Is Coming” yani “Dağ Geliyor” olan bu yapı Thjis Zonneveld tarafından önerilmiş. Konseptin amacı ise düz bir alana yapay bir dağ oluşturmak. Fikir ne kadar gereksiz olsa da kısa zamanda pek çok kişinin ilgisini çekmiş ve araştırmalara konu olmuş.

Aslen Hollanda’da yapılması planlanan bu yapı 2011 Temmuz ayında Thjis Zonneveld’in Nu.nl gazetesine yazdığı Hollanda’ya bir dağ gerekli olduğunu anlatan köşe yazısı ile gün yüzüne çıkmış. Dağın 2 kilometre uzunluğunda ve 5 kilometre genişliğinde olması düşünülmüş. İnşaatın yapılabilmesi için 2.7 milyar ton kum gerektiği için hem bu kadar malzemeye ulaşılabilmesi açısından hem de finansal olarak Eindhoven University of Technology tarafından 2012’de yapılan raporlara göre toplam maliyetin 7 trilyon eurodan fazla olması nedeniyle inşaat şimdilik pek mümkün olarak gözükmüyor.

Şafak Türkeli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here