Çin’in Akıllı Gökdeleni: Pearl Nehri Kulesi

0
6427

Akıllı telefon, tablet ve diğer pek çok ürünüyle teknoloji alanında adı ilk akla gelen ülkelerden olan Çin, inşaat alanına da el attı. Adeta gökdelen üretimini bile fabrikasyon usulü ile gerçekleştirdi ve 71 kat yüksekliğindeki binayı 19 günde tamamlayarak akıllarda soru işaretleri bıraktı. Guangzhou şehrindeki gökdelenin 800 dairesi bulunuyor. Asya Olimpiyatları için baştan sona yenilenen şehirle birlikte bu gökdelenin inşası da gerçekleşti. Peki 2015 yılında inşası gerçekleşen Akıllı Gökdelen’i farklı kılan nedir?

Çin’in Guangzhou şehrinin kendi içinde zorlukları mevcutken öte yandan tam anlamıyla performans için tasarlanması ve çevreyle uyum sağlayarak çok kısa bir zamanda teslim edilmesi gerekiyordu. Bu şehir tayfunların her yaz baştan sona büyük yıkım ve zararlara neden olduğu bir güney şehriydi. Öte yandan büyük bir fay hattı da bu şehrin çok yakınındaydı. Kavisli yapısı bu tarz negatif etkenlerin önüne geçmek için düşünülmüş çözümlerden sadece biri.

Pearl Nehri Kulesi inşa edilirken

Hepimizin bildiği üzere Çin’de hava kirliliği yüksek boyutlara ulaşmış durumda. Hatta geçtiğimiz yıllarda da zaman zaman yoğunlaşan kirli hava kütlesi sebebiyle kırmızı alarmlar verildi. Bu sebeple belki de bu konu Pearl Nehri Kulesi yapımında en çok üzerinde durulması gereken konu oldu. Şartlar göz önünde bulundurularak gökdelen, rüzgar gücü ve güneşle kendi enerjisini üretebilecek şekilde tasarlandı. Bu şekilde diğer gökdelenlere kıyasla daha az enerji tüketiyor, çevre dostu bir gökdelen diyebiliriz.

On dokuz günde tamamlanan bu yapı kafada her ne kadar birçok soru işaretine neden olsa da üzerinde oldukça titizlikle çalışılmış bir yapı. Avrupa’nın kullandığı sıcaklığı içeride tutmaya yarayan çift katmanlı dış cepheler daha önce Çin gibi daha sıcak ülkelerde kullanılmamış. Guangzhou gibi şehirlerde ise sıcaklığın bu ve benzeri şekillerde dışarıda tutulması gerekiyor. Bu yüzden bu kullanımın tam tersi düşünülerek katmanlar yer değiştiriliyor. Bu bölge için bu kullanım adeta bir ilk. Ve elbete denetim için birçok testlerden geçiriliyor ve bu testler de bu çevrede ilk kez gerçekleştirilmiş oluyor.

Peki içerisi için optimum koşullar sağlanırken nasıl enerji tasarrufu yaptılar? Dışarıdan hava yerine soğuk yayılımlı tavan kullanarak içerisi için ve içeride çalışan insanlar için daha optimum bir ortam sağlandı. Ek olarak havayı yukarıdan vereren fan kullanan diğer yapılara kıyasla temiz hava içeriye yerdeki hava delikleriyle yayılıyor. Yerden yükselen hava fana olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor ve bu da enerji tasarrufunu bir kez daha sağlamış oluyor. Bu kule birçok ilkin yanı sıra enerji tasarrufu modelleriyle teşvik unsuru olarak yerini almıştır.Üzerine konuştuklarımız projenin birçok önemli özelliklerinden sadece birkaçı. Pearl Kulesi kafalardaki “Nasıl mümkün?” sorularına “Neden olmasın?” şeklinde cevap verebilecek nitelikteki bir yapı. Sizce de öyle değil mi?

Melis Yalınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here