Bitmeyen Kilise: La Sagrada Familia

0
3941

La Sagrada Familia, 100 yılı aşkın zamandır tamamlanamayan inşaatıyla adını duyuran ve kendine has mimarisiyle her yıl daha fazla turist çekmeyi başaran Katolik bazilikası… 1883’te Antoni Gaudi’nin projeyi devralmasıyla başlayan süreç hâlâ devam ediyor. Şu an yüzde yetmişi tamamlanan bazilikanın, Gaudi’nin yüzüncü ölüm yıl dönümünde bitirilmesi planlanıyor.

Modern mimarinin öncülerinden Antoni Gaudi, projeyi devraldığı günden ölene dek La Sagrada Familia için çalıştı. Buna karşın, planlananın yalnıza dörtte biri o hayatta iken tamamlanabildi. Mimarın ölümünden sonra protestolar, fon tartışmaları ve İspanyol İç Savaşı’nın patlak vermesi inşaatı sıklıkla sekteye uğrattı. Süreci en zora sokansa, İç Savaş esnasında çizim ve modellerin büyük kısmının yakılması oldu. Savaş bittiğinde elde kalanlar yeniden yorumlandı ve bugünün temelleri atıldı.

Diğer Gotik kiliseler gibi, La Sagrada Familia da uzun, ince bir yapıya sahip. Peri bacalarını andıran, çatallı kuleleri ve renkli vitrayları ile başlı başına bir sanat eseri. Kolonlar, dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmış. Kulelere tırmanan merdivenler salyangoz kabuklarını andırırken; kilise duvarını kaplayan camlara doğa figürleri işlenmiş.  ‘Özgünlük, öze dönüştür’ diyen Gaudi, Tanrı’yı onurlandırmanın en iyi yolunun onun eserlerini temel alan yapılar tasarlamaktan geçtiğine inanıyordu.Kilise; Nativity(Doğuş), Passion(Tutku) ve Glory(İhtişam) adında üç cepheden oluşuyor. Nativity, Gaudi’nin yaşadığı dönemde bitirilmiş; kilisenin doğu cephesini oluşturuyor ve hayatın anlamını sembolize eden eserlerle donatılmış. Göğe yükselen dört kulenin her biri bir Aziz’i temsil ediyor. Passion, İsa’nın çarmıha gerilişine atıfta bulunuyor ve doğu cephesinden çok daha sade tasarlanmış. Glory ise ‘Tanrı’ya giden yol’ olarak tanımlanıyor; yapımı henüz bitmeyen bu cephe tamamlandığında La Sagrada Familia’yı dünyanın en uzun kilisesi yapacak.

Sürekli bir devinim içerisindeymiş hissi yaratan bu yapının hiçbir duvarı ya da kolonu zemine dik değil. Mimarisinin karmaşıklığı da hesaba katıldığında, günümüz teknolojileri bile işin içinden çıkmakta zorlanıyor. Eksik parçalarına rağmen yılda üç milyon ile İspanya’nın en çok turist çeken mekanlarından biri olan La Sagrada Familia, 1984’ten bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde.

Berfu Baran

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here