BIM (BUILDING INFORMATION MODELING)

0
3856

Türkçeye “yapı bilgi sistemi” olarak çevrilen bu metot temelde mimarların, mühendislerin, işverenlerin ve müteahhitlerin işbirliği içinde çalışabilmesi için tasarlanmış. BIM’in tarihçesine kısaca göz atarsak, BIM’in konsept olarak temellerinin programlamanın ilk zamanlarına dayandığını görürüz. 1962’de Douglas C. Englebart’ın “Augmenting Human Intellect (İnsan Zekasının Yükselişi” makalesinde, bugün BIM olarak bildiğimiz metotu tarif etmiş. 1977 yılında Central Mishigan University’nin projesi ‘Graphical Language for Interactive Design’ ile modern BIM platformunun çok büyük bir ölçüde temelleri atılmış.

Peki ama BIM ne? BIM çeşitli mimari projelerin tasarım, inşa ve sürdürülmesinde görev üstlenen farklı disiplinlerdeki insanların ortak olarak yararlanabileceği 3 boyutlu bir bilgi paylaşım süreci. BIM bir bilgisayar programı değil ama BIM sürecinin yönetilmesinde kullanılan çeşitli programlar var. BIM’in en büyük artılarından biri de her aşamada proje ile ilgili güncel bilgi ve detaylara ulaşım imkanı sağlaması. Dünyada pek çok ülkede zorunlu olarak kullanılan BIM ülkemizde de gün geçtikçe yaygınlaşıyor.

Biraz da BIM’in avantajlarına bakalım. Bize projenin ilerleyen zamanlarında oluşabilecek problemleri erkenden görüp düzeltme imkanı veren BIM, bunun yanında projenin en güncel haline de ulaşmamızı sağlıyor. Bu sayede zaman kaybından ve ekstra masraftan da kurtulabiliyoruz. Maliyet hesaplarını neredeyse sıfır hatayla hesaplayabildiği için şeffaf ve net bir iş akışına da olanak sağlıyor. BIM sadece projenin tasarım ve yapım aşamasında değil, sürdürülme aşamasında da son derece yararlı. Yapı tamamlanıp kullanıma açıldıktan sonra ortaya çıkan bir problemi de en kısa sürede ve en az çabayla ortadan kaldırabilmemize yardımcı oluyor.

Yeşil bina tanımının ortaya çıkmasında da BIM’in etkisi büyük. Enerji yönetimi ve karbon ayak izi konusunda daha binanın tasarımından itibaren doğru adımlar atabilmek ancak BIM uyumlu modelleme ile mümkün.

BIM’in uygulama alanlarını kısaca 3D modelleme, görselleştirme, koordinasyon, planlama, maliyet tahmini, sürdürülebilirlik, analizler ve işletme yönetimi olarak sıralayabiliriz.

BIM’in sadece binalar için kullanılan bir modelleme olduğunu düşünmek yanlış olur. Her türlü mimari projede BIM kullanılabilir. Ülkemizde BIM’in kullanıldığı projelerden bazıları;

İstanbul- Kabataş Metro Hattı

İstanbul 3. Havalimanı

 Dilvin Dergül KAYA

Okulumuzda gerçekleşecek BIM semineri için daha fazla bilgiyi https://www.facebook.com/events/547444065607317/ ‘den alabilirsiniz.

Ref:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here