BELL ROCK DENİZ FENERİ

0
721

Bell Rock deniz feneri, dünyanın hala işlevini sürdüren en eski açık deniz feneri olma özelliği taşıyor. Kuzey Denizi’nde, İskoç kıyılarının yaklaşık on dokuz kilometre uzağında yer alan Bell Rock, bir kumtaşı resifidir. İskoç kıyılarının oldukça fazla gelgite maruz kalması sebebiyle bu resif, çok az su üstünde görülüyor.

 Fenerden Öncesi

Fenerin yapımından çok daha önce, bölgedeki resiflere duyulan korkudan dolayı İskoçya’nın en zengin ve en güçlü manastırı olan Abbot of Aberbrothock’un başrahibi John Gedy, resiflere çan yerleştirilmesinde büyük rol üstlenmiş. Dalgaların çana vuruşuyla sesli ikaz sağlanmış, böylece gemi kaptanlarına yardımcı olunmuş. İlginçtir, çan bir korsan tarafından çalınmış daha sonra gemisi aynı noktada batmış.

Robert Stephenson

Yapım Süreci 

18. yüzyılın sonlarında İskoçya’da yedi tane deniz feneri bulunuyordu. Bu deniz fenerlerini denetleme ve kontrol için kurulan Kuzey Deniz Feneri Kurulunda çalışan genç mühendis Robert Stephenson, Bell Rock’ta da bir tane olması gerektiğini düşünüyordu. Lakin Bell Rock denizden uzaklığı ve de çetin deniz şartları gibi inşaatı zorlaştıran koşullara sahipti.

Bu amaçla yola çıkan genç mühendis, Pymouth limanında yer alan Eddystone deniz fenerini inceledi. Dalgalara karşı koyabilmesi için kavisli ve içe dönük tasarlanan ve yapımında ağır granit blokları kullanılan Eddystone Deniz Feneri, Robert Stephenson’a ilham oldu.

Gerekli fizibilite çalışmalarının ardından kuleyi inşa etmek için 40 metrelik geniş bir taban ve yaklaşık 2500 ton taşa ihtiyaç duyuldu. Haliyle maliyet oldukça yüksek çıkıyordu. 

Stephenson, bu noktada daha deneyimli bir mühendisle iş birliği yapmanın doğru olacağını düşündü ve projeyi ülkenin tanınmış inşaat mühendislerinden John Rennie ile yürütme kararı aldı.

Projenin onay almasından sonra inşaatına başlanılan deniz feneri dönem şartları düşünüldüğünde oldukça güç sürdü. Atılan temelin su altında olması, değişen deniz hareketleri, karadan oldukça uzakta gerçekleşen bu projeyi zorlaştırıyordu. Deniz feneri yükseldikçe ekibin çalışması da o kadar zorlaşıyordu. Planlanan tarihe yetişmesi için yapımda görev alan işçilerin günde 20 saat çalıştıkları oluyordu. Nihayetinde 1810 yılının Temmuz ayında deniz fenerinin yapım aşaması sonlanmış oldu.

Deniz feneri 1 Şubat 1811 tarihinden beri hizmet ediyor. Yakın zamanda otomasyona geçti ve halen denizcileri ikaz etmeye devam ediyor.

Altı kattan oluşan Bellrock’ın ilk katı depo olarak kullanılıyor. İkinci katta kalay tankları, üçüncü katta ise mütevazı bir mutfak bulunuyor. Bir üst katı bekçilere ayrılmış, beşinci katı ise üst düzey ziyaretçilerin kalması için tasarlanmış. Altıncı kat, diğer fenerlerde de görüldüğü gibi balkonlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here