AİZHAİ KÖPRÜSÜ

1
882

 

Neredeyse herkes bir anlığına Dünya’ya tepeden bir gözle bakmak istemiştir diyebilir miyiz?  Bu soruya kesin hatlarla cevap vermek mümkün olmasa da uçsuz bucaksız gökyüzünde süzülebilmek hepimizin hayalini süslemiş, bulutların üstünde gezebilmek her birimize cazip gelmiş olmalıdır diye tahmin ediyorum.

Aslında bizleri gökyüzüne ulaştırabilecek kanatlarımız olmasa bile yeryüzünün seyir keyfini sürmemize olanak sağlayabilecek yapılar bir yerlerde inşa edilmiyor değil. Sizleri bu yapıların en güzel örneklerinden biri olan Aizhai Köprüsü’yle tanıştırmak isterim.

Dev mühendislik projelerinin altına attığı imzalarla her daim sansasyon yaratabilen Çin, 2007 ve 2011 yılları arasında yürütülen hummalı çalışmalar sonucunda dünyanın en yüksek asma köprüsü olma unvanını Aizhai Köprüsü’yle buluşturdu. Yapımı 4.5 yıl süren bu köprünün uzunluğu 1.175 metreyken yerden yüksekliği 336 metreyi buluyor. Bu eşsiz yapı 2013 yılında dünyanın en yüksek üçüncü köprüsü ve en uzun 19. asma köprüsü olarak ilan edilmiştir. Bulutların üstündeki köprü olarak da anılan Aizhai Köprüsü aynı zamanda Çin’in güneybatısında, bir otoban parçası olarak, Chongqing ve Changsha kentlerindeki tüneller arasına kurulmasıyla tüneller arası inşa edilen en yüksek ve en uzun köprü olma özelliğine de sahip.

Bahsi geçen devasa yapının maliyeti de doğal olarak bir hayli büyük sayılarla ifade ediliyor. Asya Kalkınma Bankası’nın 208 milyon $ kredi yatırımıyla beraber toplam maliyet 610 milyon $’a ulaşmış.

Aizhai Köprüsü’nün yapımı tamamlandıktan kısa bir süre sonra 2012 İlkbahar Festivali’nde öncelikle geçici olarak yayalara açılmış. Hunan Eyaleti’nin kalbi, Dehang Kanyonu üzerinde bulunan bu köprü daha önce günler alan seyahat süresini sekiz saatten daha aza indirgeyerek yine 2012’nin Mart ayında trafiğe açık duruma getirilmiş. Köprüyü geçmek aşağı yukarı bir dakika sürse de bu deneyimi yaşayan insanların birçoğu saatlerce etkisinden çıkamadıklarını dile getiriyor.

Köprü kaçınılmaz olarak turistik bir cazibe merkezi haline gelmiş. Büyük bir yürüyen merdiven ve birden fazla asansör yardımıyla ulaşılabile kısmen camdan yapılmış bir yürüyüş yoluna sahip. Bu mühendislik harikası, köprünün bir ucundan seyahat etmeye başladığınızda yolculuğun ilerleyen zamanlarında neler göreceğinizi bilmenize izin vermiyor. Öte yandan yola devam ettiğiniz sürece ağzınızı açık bırakabilecek kadar güzel görüntülerle karşılaşmanız oldukça olası. Geceleri görsel şöleni katlamak üzere 1888 ampulle aydınlatılan bu köprü her yıl milyonlarca turisti ağırlamakta pek haksız değil diyebiliriz.

Altını çizmek gerekirse iki dağın zirvesini birbirine bağlayan Aizhai Köprüsü’nde spor faaliyetleri de yürütülüyor. Örneğin, açılışının ardından Eylül 2012’de 130 ülkeden 40’tan fazla jumper içeren uluslararası bir BASE atlama festivali alanı olarak kullanılmıştır.

Özetle, ayaklarınızın yerden kesildiğini hissini size yaşatabilecek bu köprü sadece ulaşıma aracılık etmeyip tüm dünyanın dikkatini üstüne topluyor. Bulutların üstünde gezinebilmek şimdilik bir hayal olsa da gerçeğine en yakın deneyimi yaşamak için Aizhai Köprüsü’nü ziyaret edebilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here